1 do eurovoleb si vylosovali Evropští demokraté

Státní volební komise dopoledne losovala, s jakými čísly půjdou strany do eurovoleb. Jak Radiožurnálu potvrdil jeden z členů volební komise Václav Henych, ČSSD půjde do evropských voleb se čtyřkou, ODS s číslem šest. KSČM získala číslo 24, lidovci 20 a hlasovací lístky unionistů budou mít v záhlaví číslo 23.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský parlament | Foto: Alena Palečková

"Bývají někdy otázky na to, kdo si vylosoval "šťastná" čísla 1, 7, anebo naopak nešťastné 13. 1 si vylosovala Koalice SNK, Sdružení nezávislých a Evropští demokraté, 7 Strana pro otevřenou společnost, a pokud jde o tu 13, tak Strana občanů republiky české. Jmenný přehled kandidátů bude v okamžiku, kdy budou vytištěny hlasovací lístky." Henych zároveň připomněl, že 2. května je poslední termín, kdy obce musejí uzavřít seznamy voličů.

Kandidovat do eurovoleb přitom může každý, kdo naplní zákonné podmínky. Mezi ně patří občanství České republiky nebo jiného členského státu Evropské unie. Nejpozději 45 dnů před volbami, tedy k dnešku, pak musí být cizinec evidován v centrálním registru obyvatel.

To vše zatím splnil - podle mluvčí ministerstva vnitra Marie Masaříkové - i Viktor Kožený, který kandiduje do evropského parlamentu za Občanskou federální demokracii. "Pan Kožený předložil potvrzení, že je občanem Irské republiky a předložil ještě další náležitosti, které vyplývají ze zákona. Také prohlášení, že nebude kandidovat v jiné zemi a osvědčení, že nepozbyl způsobilosti a práva voleb do Evropského parlamentu."

Markéta Kaclová, Naděžda Hávová, Milada Richterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme