První máj v Česku. Odznaky se Stalinem, oranžové balonky, modrá zmrzlina a majáles

Politické strany, anarchisté i příznivci krajní pravice pořádají prvomájová shromáždění. Příznivci KSČM se na holešovickém Výstavišti střetli se svými odpůrci. Jeden z transparentů dokonce přirovnával komunismus k nacismu. Komunistická kandidátka na pražskou primátorku Marta Semelová chce na jeho autory podat trestní oznámení.

Sledovali jsme online Praha (Aktualizováno: 16:46 1. 5. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odpůrci komunistů si na pražské Výstaviště přinesli americké vlajky i transparenty, na kterých stálo například „Chcete-li na Východ, táhněte na Sibiř.“ nebo „Komouši jsou stále nebezpečný a nerecyklovatelný odpad“.

Semelová chce kvůli hákovému kříži podat trestní oznámení. Policii žádala, aby odpůrce KSČM rozehnala

Číst článek

Jeden z nich pak zobrazoval srp a kladivo s rovnítkem k hákovému kříži. „Žádám policii, aby konala. A počítejte s tím, že podám trestní oznámení na ty, kdo sem dávají hákový kříž,“ zlobila se z pódia kandidátka KSČM na primátorku a také do Senátu Marta Semelová.

Ještě ostřeji se vyjádřil další kandidát KSČM do Senátu Karel Skoupil. Přítomné názorové odpůrce označil za tupce a přirovnal je k henleinovcům.

Text pokračuje pod online reportáží.

Občanští demokraté se sešli na pražském Petříně. Svou tradiční prvomájovou akci spojili s připomínkou stoletého výročí existence Československa. Kromě modrých balonků mohli příchozí dostat i modrou zmrzlinu.

S lidmi si přišli promluvit europoslanec Jan Zahradil nebo pražský exprimátor a poslanec Bohuslav Svoboda (oba ODS). Dorazil také šéf ODS Petr Fiala.

První máj

Svátek práce nebo 1. máj je mezinárodní dělnický svátek, který se v tento den slaví od roku 1890. Připomíná generální stávku amerických dělníků 1. května 1886, kteří bojovali za zkrácení pracovní doby na osm hodin denně, a následné násilné potlačení protestů. První máj je ale připomínán také jako svátek lásky.

Sociální demokraté letos oslavují na Střeleckém ostrově v Praze. „Slavíme solidaritu s lidmi, kteří tvrdě pracují a zaslouží si spravedlivý podíl na společenském bohatství,“ popřál na twitteru hezký první máj šéf ČSSD Jan Hamáček, který později přišel i mezi lidi.

ANO, které loni uspořádalo prvomájové setkání s občany na pražské náplavce, tentokrát oslavuje 1. máj na Ladronce v Praze 6. Přišla pražská primátorka Adriana Krnáčová, poslanec a kandidát na primátora za ANO Patrik Nacher i exministr financí Ivan Pilný.

Zrhuba 11 demonstrantů pak čekalo na příjezd šéfa ANO a premiéra v demisi Andreje Babiše. Ten ale nakonec nedorazil. Od pěti odpoledne ho čekala schůze předsednictva a od šest hodin na ni navázala jednání celostátního výboru strany o další vládní budoucnosti.

Anarchisté se stejně jako sociální demokraté sešli na Střeleckém ostrově. Na akci dorazil také předseda Pirátů Ivan Bartoš s manželkou Lydií.  

Studentský majáles i obří dort

Na pražském Malostranském náměstí pak mohou lidé od 14.00 vidět a ochutnat dvoumetrový svatební dort o váze zhruba 230 kilogramů.

Cukrářské dílo, které by se na místě mělo také sníst, bude usilovat o zápis do české knihy rekordů. Akce je součástí kampaně Jsme fér, která podporuje možnost manželství i pro gaye a lesby. Obří sladkostí chtějí pořadatelé oslavit 1. máj jako svátek lásky a zamilovaných.

Dopoledne pak prošel centrem Prahy průvod studentského majálesu. Studentský průvod plný kostýmů a masek vyšel z Kampy a zamířil před Karolinum.

Jeden ze studentů na sobě měl například historickou uniformu lidových milicí nebo převlek socialistického dělníka s typicky modrými montérkami.

Mezi dalšími akcemi byly demonstrace za dostupné bydlení a důstojnou mzdu nebo protest proti politice vlády Jihoafrické republiky.

Studentský majáles. Studenti v kostýmech a maskách procházejí prvního máje Prahou. | Foto: Roman Vondrouš | Zdroj: ČTK

Střety v Plzni

Příznivci krajní pravice ohlásili shromáždění na plzeňské náměstí Republiky. Pořádala ho Dělnická strana sociální spravedlnosti, Dělnická mládež a Blok proti islamizaci. A policisté museli proti některým z nich zasáhnout. Dva muže odvedli na služebnu.

V Brně letos pořádá Odborový svaz Kovo kulturně-společenské odpoledne na hradě Špilberk. Představitelé Českomoravské konfederace odborových svazů budou Svátek práce slavit společně se slovenskými odboráři v Žilině.

Policie předem žádnou z plánovaných akcí nevyhodnotila jako rizikovou, přesto bude na všechny dohlížet. Shromáždění budou hlídat policisté pořádkové služby a antikonfliktního týmu a připraveni boudou také policisté speciální pořádkové jednotky.

ako, lio, ztr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme