Prvního května zůstávají potraviny a další obchody otevřené. Za týden se ale velké prodejny zavřou

V sobotu 1. května můžou mít obchody s plochou větší 200 metrů čtverečních otevřeno. Přestože na ni připadá Svátek práce, zákaz prodeje se na tento den nevztahuje. Dál ale platí vládní restrikce a tedy i omezení maloobchodu v době pandemie. Zákazníci si tak nakoupí například v prodejnách potravin, domácích potřeb nebo třeba drogeriích. Naopak 8. května zůstanou prodejny nad 200 metrů plochy ze zákona zavřené.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Potraviny | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„1. května budou obchody otevřené. 8. května - jak přikazuje zákon o otevírací době - budou obchody zavřené,” vysvětlil Radiožurnálu prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

Bez průvodů a shromáždění. Politické strany letos slavily Svátek práce pouze příspěvky na internetu

Číst článek

„Zákaz platí pro všechny obchody nad 200 metrů čtverečních, čili každý větší obchody bude mít zavřeno,“ dodal.

Obchodníci o otevírací době informují na webových stránkách, sociálních sítích, v reklamních letácích i přímo v prodejnách. Před cestou do obchodu ale zástupci řetězců doporučují aktuální stav v daném místě zkontrolovat na webu.

Loni 8. května platil nouzový stav, který zákaz prodeje o vybraných svátcích v prodejnách nad 200 metrů čtverečních rušil. Přesto většina prodejců možnost mít otevřeno nevyužila. Rozhodnutí zdůvodňovali tím, že personál, který v době pandemie koronaviru čelí zvýšenému tlaku, chtějí nechat odpočinout.

Omezení prodeje o vybraných svátcích v prodejnách nad 200 metrů čtverečních platí od konce roku 2016. Takové obchody musejí zůstat zavřené na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října a 25. a 26. prosince.

Podnikatelské svazy zákon o prodejní době opakovaně kritizují. Naopak odboráři usilují o rozšíření regulace na všech 13 svátků.

zus, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme