Češi poslali do Bruselu posudek na toasty Penam. Neuspěli, 100 milionů ale po Agrofertu zatím nechtějí

Ministerstvo průmyslu zatím nebude chtít po Agrofertu vrátit 100 milionů, které jeho dceřinka čerpala na linku na toasty Penam. Podle nejnovější expertizy, kterou si resort zadal po auditu ke střetu zájmů Andreje Babiše (ANO), byl totiž projekt inovativní. Evropská komise posudek viděla, ale trvá na tom, že peníze nezaplatí. Podle ní o inovaci nešlo. „Zjištění Komise znovu neotevře,“ napsali auditoři v poslední reakci k šetření střetu zájmů.

Původní zpráva Praha/Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Továrna Penam ve Strančicích

Továrna Penam ve Strančicích | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Závěr Evropské komise z prosince 2019 zněl jasně: projekt linky na výrobu toastového chleba v Pekárně Zelená louka nebyl inovativní a na unijní dotaci ve výši 100 milionů korun neměl nárok. České úřady ale se závěry bruselských auditorů nesouhlasily, a komunikační ping-pong s Bruselem proto pokračoval.

Stát poslal do Bruselu žádost o proplacení dotace pro Fatru, chce na ní otestovat Babišův střet zájmů

Číst článek

Resort vedený Karlem Havlíčkem (za ANO) si kvůli stamilionovému projektu na lepší toastový chléb značky Penam nechal letos zpracovat novou expertizu „způsobilosti projektu“. Jde přitom už o desátou analýzu – tři vznikly v Bruselu, zbytek v Česku.

Na rozdíl od posudků zpracovaných Evropskou komisí, ten nejnovější český dopadl pro pekárnu v Herinku u Prahy dobře. Vyplývá to z dopisu, který do Bruselu odešel z ministerstva pro místní rozvoj v březnu. Server iROZHLAS.cz dokument získal na základě zákona o svobodném přístupu k informacím.

„Externí odborník ohodnotil projekt 64 body ze 100, tedy na stejné úrovni, jako bylo hodnocení v rámci výběrového procesu,“ napsalo v poslední reakci ministerstvo, které odpovědi pro Brusel koordinuje.

V dopise, který do Bruselu resort poslal v březnu, se mimo jiné píše, že pro vypracování posudku oslovilo ministerstvo průmyslu a obchodu obecně uznávaného odborníka s více než dvacetiletou praxí z oblasti potravinářství působícího v několika výzkumných ústavech.

Pasáž dopisu, který do Bruselu poslaly české úřady v březnu | Foto: iROZHLAS.cz | Zdroj: Český rozhlas

‚Zjištění neotevřeme‘

Jenže tuzemské úřady názor kontrolorů z unie nezměnily. V zatím poslední odpovědi, která do Česka přišla z Evropské komise na začátku června a kterou má redakce rovněž k dispozici, kontroloři jen zopakovali předchozí závěry.

DOTACE PRO PENAM

  • O příspěvek na stavbu nové výrobní linky na toastový chléb požádala před šesti lety ministerstvo průmyslu a obchodu Pekárna Zelená louka. Dceřiný podnik Penamu, který spadá do holdingu Agrofert ze svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše (ANO), ji použil pro továrnu v Herinku u Prahy.
  • V popisu projektu pekárna uvedla, že půjde o linku „s výraznými inovačními prvky“, díky níž měla vyrábět zdravější a chutnější chleba bez konzervantů. Kontroloři ale zjistili, že pekárna ve skutečnosti použila už existující technologii. Podobný toastový chléb vyráběla německá společnost Lieken AG, která je rovněž členem skupiny Agrofert, už v roce 2013.

„Pokud české orgány zahrnou výdaje týkající se této operace do žádosti o platbu, bude to považováno za neregulérní,“ napsali auditoři. 100milionová dotace už byla Penamu proplacena z českého státního rozpočtu, kvůli šetření střetu zájmů ale projekt Česko nevyfakturovalo Evropské komisi.

Ve svých závěrech se Brusel opřel o hodnocení trojice expertů, které oslovil po námitkách české strany. Ti došli ke zcela jiným závěrům než ti čeští: projekt nebyl inovativní, a nesplnil tak hlavní kritérium výběru. Dali by mu tak maximálně 30 bodů, tedy sotva poloviční skóre, než mu připsali v minulosti čeští úředníci.

Projekt byl kvůli tomu, zda je inovativní, hodnocen v minulosti už několikrát. Vedle trojice odborníků oslovených Bruselem projektovou žádost o dotaci posuzovala v roce 2016 opakovaně také dvojice interních hodnotitelů resortu a jeden externí odborník. Nejnovější expertiza, kterou ministerstvo průmyslu zadalo, byla už desátá v pořadí.

Vymáhání peněz po Agrofertu

Peníze, které byly na projekty přiklepnuté neoprávněně, může ministerstvo po firmách vymáhat zpět. S tímto krokem ale v případě dotace pro Penam Havlíčkův resort otálí. Podmínil ho mimo jiné právě výsledkem poslední expertizy, která vyšla pro firmu z holdignu dobře.

Vymáhat 100 milionů po Agrofertu? Stát nechává zpracovat kvůli toastům další posudek, bude už desátý

Číst článek

„V případě, že by byl případ uzavřen v neprospěch příjemce, bude řídicí orgán požadovat vrácení prostředků v souladu se zákonem,“ uvedl už dříve pro iROZHLAS.cz mluvčí resortu Marek Vošahlík.

Vymáhat tak dotaci po firmě z holdingu zatím ministerstvo nebude. „Existuje důvodná obava, že pokud by se případné rozhodnutí o odnětí dotace opíralo pouze o názor auditorů Evropské komise, neobstojí u potenciálního soudního sporu před českým soudem,“ vysvětlila pro iROZHLAS.cz mluvčí resortu Štěpánka Filipová.

Ministerstvo podle ní požádalo komisi o zaslání dvou unijních expertiz, dle kterých linka na toastový chléb inovativní nebyla a dotaci dostat neměla. Brusel ale nevyhověl. „Evropská komise je neposkytla,“ uvedla. Resort tak má k dispozici pouze odstavce v auditní zprávě.

Tzv. proces odnětí dotace by tak podle Filipové začal v případě, že by se pochybení Penamu prokázalo. „Pro tyto kroky však ministerstvo průmyslu aktuálně nemá potřebné podklady,“ dodala.

Agrofert od začátku jakékoli pochybení odmítá. Stojí si za tím, že projekt inovativní byl. A dotaci vracet nechce. „Rozhodně se k tomu nechystáme,“ uvedl už dříve mluvčí holdingu Karel Hanzelka. Koncern také v minulosti nevyloučil, že se může bránit právě soudní cestou.

Tereza Čemusová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme