Více než 100 tun. Ve sbírání uhynulých ryb na rybníku Nesyt budou pracovníci pokračovat i v pondělí

V rybníku Nesyt na Břeclavsku uhynulo přes 100 tun ryb. V neděli to potvrdil jednatel obhospodařujícího Rybářství Hodonín Oldřich Pecha. Je to víc, než se čekalo. Škoda nejspíš přesáhne pět milionů korun.

Sedlec (Břeclavsko) (Aktualizováno: 19:10 12. 8. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V rybníku Nesyt uhynuly kvůli horkému počasí desítky tun ryb | Foto: Václav Šálek | Zdroj: ČTK

Pracovníci již posbírali 85 tun leklých ryb a ve sbírání budou pokračovat v pondělí. Část ryb v rybníce přežila, zatím ale není jasno kolik. Ryby lekly kvůli vedru a suchu a nedostatku kyslíku z důvodu poklesu hladiny.

Rybáři odstraňovali leklé ryby od pátku. V pátek posbírali kolem 20 tun a stejné množství v sobotu. V neděli posílili tým odstraňující ryby o dalších pět pracovníků, takže jich bylo 25, a posbírali tak kolem 40 tun ryb.

V rybníku Nesyt uhynulo až 100 tun ryb. ‚Škody půjdou do milionů,‘ odhaduje jednatel

Číst článek

„Ukazuje se, žecelkové množství přesáhne stotunovou hranici,“ řekl Pecha. V pátek mluvil v původních odhadech o 40 tunách leklých ryb, o víkendu pak nejprve odhadoval objem uhynulých ryb na téměř 100 tun. V neděli prohlásil, že by mohla být hranice 100 tun výrazně překročena.

Firma počítala se škodou pět milionů, která by vycházela zhruba na 100 tun leklých ryb. Pokud se množství bude zvyšovat, poroste podle Pechy i škoda. Zatím není jasné, na jakém čísle se množství a škoda zastaví, ani kolik ryb v rybníce zůstalo živých.

„Zatím jsme posbírali jednu stranu a půjdeme ještě naproti. Tam je taky ohromné množství,“ řekl Pecha. Rybáři odklízejí leklé ryby na loďkách, pomocí bagru, ale i vidlemi.

Rybník Nesyt patří mezi Lednické rybníky. Je to největší rybník na Moravě a jeden z největších v republice. Vodní plocha má rozlohu kolem 300 hektarů.

Rybářství Hodonín má asi 50 zaměstnanců. Zhruba polovina se zabývá rybářstvím, firma se ale věnuje i chovu vodní drůbeže, konkrétně husím hejnům. V rybářství obhospodařuje asi 1300 hektarů vodních ploch, v oblasti vodní drůbeže má kolem 60.000 hus za rok. Společnost má podle Pechy obrat kolem 70 milionů korun.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme