11 z 15 česko-rakouských přechodů blokováno

Rakouští aktivisté brojící proti jaderné elektrárně Temelín dnes ráno po osmé hodině zablokovali tři ze sedmi česko-rakouských silničních přechodů v jihomoravském úseku hranice. Pokračují také blokády všech osmi přechodů v jižních Čechách. Česko-rakouské hranice by měly být zcela neprůjezdné až do pondělního večera, kdy vyprší oficiální povolení blokády.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na jižní Moravě jsou neprůjezdné přechody Hatě - Kleinhaugsdorf, Hnanice - Mitterelzbach a Hevlín - Laa an der Thaya. Překvapivě ale od rána nepokračuje blokáda na přechodu Vratěnín - Drosendorf, kde bylo odbavování vozidel znemožněno odpůrci Temelína včera večer. Na zbylých čtyřech volných přechodech je zatím provoz plynulý.

Rakouští odpůrci atomu blokují také všech osm jihočeských hraničních přechodů. Netají se tím, že i přes výzvu kancléře Wolfganga Schüssela k uvolnění hranic budou v této formě odporu proti Temelínu pokračovat. Odpovídá tomu i zázemí, které si od čtvrtka vybudovali například na hraničním přechodu Wullowitz- Dolní Dvořiště. Vedle čtyř maringotek s kamny na pevná paliva a několika soukromých stanů mají k dispozici také stan Červeného kříže s několika lůžky. K ohřívání jim slouží koše s otevřeným ohněm i dodávky teplého čaje. Na přechodu se trvale zdržuje kolem 30 lidí, v pátek večer se jich tam shromáždilo asi 300.

Odpůrci spuštění jaderné elektrárny Temelín chtějí už zítra ráno uzavřít zbývající přechody Drassenhofen- Mikulov, Reinthal-Poštorná a Schrattenberg-Valtice, čímž bude česko-rakouská hranice zcela neprůjezdná.

Čeští dopravci mohou blokády objíždět přes Německo. Spolkové ministerstvo dopravy vyšlo českým kamiónům vstříc a dalo jim k dispozici tranzitní trasu Německem bez německého vstupního povolení přes hraniční přechod Strážný-Phillipsreut ve směru po silnici na Passau. Bez povolení lze použít i linku kombinované dopravy Ingolstadt- Brenner. Německé pohraniční orgány byly o těchto výjimkách spolkovým ministerstvem dopravy informovány.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme