Stranám a hnutím hrozí 121 řízení kvůli nedodržení pravidel hospodaření

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí zahájil 121 správních řízení. Míří na strany a hnutí, které podle kontrolorů nedodržely pravidla hospodaření. Úřadu nedodaly čísla transparentních účtů ani adresy internetových stránek, kde je možné údaje o financování najít. Ve dvou případech mohlo navíc dojít k porušení pravidel předvolební kampaně.

Aktualizováno Brno (Aktualizováno: 15:03 12. 10. 2017) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby (ilustrační foto)

Volby (ilustrační foto) | Foto: Luděk Ovesný / MAFRA / Profimedia | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Ve všech případech se jedná o podezření, že dotčené politické strany a politická hnutí neoznámily úřadu adresu internetové stránky, na které je zpřístupněn přehled platebních transakcí na zvláštním účtu, a nesdělily číslo nebo jiný jedinečný identifikátor účtu,“ uvedl v prohlášení předseda úřadu Vojtěch Weis.

Autoři knihy o podnikání Andreje Babiše čelí správnímu řízení. 'Je to šikana,' říkají

Číst článek

Koho přesně se řízení týkají, ale Weis - s poukazem na neveřejnost řízení - neuvedl. Na stránkách úřadu lze najít ale seznam stran a hnutí, které naopak náležité údaje dodaly.

Řízení ze strany dohledového orgánu se sice týkají celkem 121 subjektů, počet možných deliktů ale může být vyšší, jak vysvětluje člen úřadu a politolog Jan Outlý: "Platí, že řízení se vedou vůči 121 stranám a hnutím. Počet deliktů se ale může lišit. V řízení se totiž dají různé delikty slučovat."

V Česku podle ministerstva vnitra aktivně působí 210 politických stran a hnutí.

Porušení pravidel kampaně

Ve dvou případech mohla být podle úřadu navíc porušena pravidla pro financování volební kampaně. Dané politické subjekty si podle kontrolorů do pěti dnů od vyhlášení termínu sněmovních voleb ve Sbírce zákonů nezřídily volební účet, přestože kandidují v říjnových volbách do sněmovny.

Provinit se měly také tím, že úřadu nedodaly adresu webu s informacemi o financování předvolební kampaně, neoznámily zřízení volebního účtu ani internetovou stránku, kde lze tyto údaje najít.

Pokuty

Stranám a hnutím za neoznámení povinných údajů o transparentních účtech i o webu, kde lze tyto informace najít, hrozí od dohledového úřadu pokuta až 200 tisíc korun. Pokud si navíc kandidující strana či hnutí nezřídí volební účet, od úřadu pro dohled nad stranami mu ve správním řízení hrozí pokuta až půl milionu korun.

Mezi provinilci by mohl být Volte pravý blok aktivisty Petra Cibulky, jak už dříve upozornil Radiožurnál. Strana svůj volební účet nezaregistrovala, jak vyplývá z online přehledu dohledového úřadu, ačkoli podala kandidátku.

Vedle toho na seznam úřadu chybí i údaje ohledně volebních účtů strany Miroslava Sládka Sdružení pro republiku – Republikánská strana a Unie H.A.V.E.L.

Úřad pro dohled nad stranami zahájil předtím správní řízení s osmi subjekty. Mezi možnými provinilci je hnutí ANO kvůli knize svého předsedy Andreje Babiše, Česká asociace satelitních operátorů, Olomoucký kraj kvůli aktivitám hejtmana a poslance Ladislava Oklešťka (ANO) či autoři knihy o podnikání Babiše.

Úřad těmto subjektům nejčastěji vytýká neoznačení volebních materiálů informacemi o zadavateli a zpracovateli nebo účast ve volební kampani bez předchozí registrace. Kontroloři už udělili i první pokutu. Kvůli nedostatečně označené předvolební reklamě musí ODA zaplatit 19 tisíc korun.

kno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme