13. ročník Fóra 2000 končí

Na pražském Žofíně skončila hlavní část programu třináctého ročníku Fóra 2000. Hlavním tématem třídenní konference, která se v Praze každoročně koná pod záštitou Václava Havla, tentokrát byla Demokracie a svoboda v multipolárním světě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Forum 2000 | Foto: Tomáš Adamec

Na Fórum se do české metropole letos sjelo na osm desítek osobností, které zde debatovaly a do dnešního večera ještě diskutovat budou o politických, ekonomických a filozofických otázkách.

Jedním z nejdůležitějších hostů byl izraelský ministr obrany Ehud Barak, kvůli kterému se dnes na Žofíně zavedla speciální bezpečností opatření. Hodně sledovanou osobností byl ale také palestinský lékař a mírový aktivista Izzeldin Abuelaish, který dlouhodobě usiluje o mír na Blízkém východě.

Je ironií osudu, že právě on, který patří mezi hlavní kritiky násilí ze strany palestinského militantního hnutí Hamas, musel za tyto útoky těžce osobně zaplatit. Letos v lednu totiž na jeho dům dopadly střely z izraelských tanků a usmrtily tři jeho dcery.

Přehrát

00:00 / 00:00

Letošní ročník Fóra 2000 rekapituluje redaktorka Rádia Česko Naďa Bělovská

Letošního ročníku Fóra 2000 se ale zúčastnil také třeba irský zpěvák, skladatel a politický aktivista Bob Geldof, který dlouhodobě usiluje o zmírnění chudoby v Africe, nebo vůdce běloruské opozice Alexander Milinkiewicz.

Odborníci a světoví odborníci v Praze tentokrát debatovali například o budoucnosti izraelsko-palestinských vztahů, současném stavu ruské společnosti nebo o postavení žen ve světě, především v muslimských zemích.

Dostalo se ale také na ekonomickou krizi a možnosti jejích řešení. Dnes se diskutovalo například o bezpečnosti, demokracii a také o některých potřebných ústavních reformách v zemích Latinské Ameriky.

Havel: Fórum ,jako obvykle' splnilo svůj účel

S myšlenkou pořádat v Praze pravidelná setkání osobností z celého světa přišel bývalý český prezident Václav Havel, který za tímto účelem založil Nadaci Fórum 2000 a dodnes nad konferencí drží záštitu.

Právě on svým závěrečným projevem odpoledne na Žofíně zakončil hlavní část letošního Fóra. Prohlásil, že i letos splnilo svůj účel ,jako obvykle', totiž že umožnilo debatovat lidem, kteří se zamýšlejí a řeší problémy dnešního světa.

Na závěr Václav Havel prozradil i hlavní téma příštího ročníku. Měl by se věnovat především lidskému osídlení a dopadům, které současné osídlovací trendy mohou mít a mají na naši planetu.

Marika Táborská, Ondřej Černý, Naďa Bělovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme