Do Česka se z Británie vrací víc než 130 let starý svitek tóry. Jde o druhý navrácený svitek

V pražském Karolinu v pondělí zástupci progresivní židovské komunity Ec chajim převezmou víc než 130 let starý svitek tóry, který se do Česka vrací z Británie. Patří k 1564 svitkům shromážděným nacisty za druhé světové války ze židovských komunit a prodaným v 60. letech minulého století do Londýna z tehdejšího Československa. Jde o druhou navrácenou tóru z tohoto souboru, první svitek z něj získala před čtyřmi lety Židovská obec Olomouc.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Davidova hvězda, symbol židovského náboženství (Ilustrační snímek)

Davidova hvězda, symbol židovského náboženství (Ilustrační snímek) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Tóra je základní text judaismu a zahrnuje prvních pět knih hebrejské bible, křesťany označované jako Starý zákon. Svitek označený v souboru číslem 1052 do Česka trvale zapůjčí nadace Memorial Scrolls Trust. Záštitu nad slavnostním předáním tóry převzaly Univerzita Karlova, město Praha a izraelské velvyslanectví v ČR.

Dívky nesmí do školy a muži musí mít vousy. V provinciích dobytých Tálibánem se vrací k právu šaría

Číst článek

Přebíraný svitek byl napsán v roce 1890 v Brně. Sloužil tam do roku 1942, kdy nacistické okupační úřady přikázaly židovským komunitám v protektorátu Čechy a Morava, aby všechny své liturgické předměty a knihy poslaly do Prahy, kde měly být uskladněny a katalogizovány.

Shromáždilo se tak více než 212 000 artefaktů, mezi kterými bylo i 1800 svitků tóry, které se po válce skladovaly ve špatných podmínkách v poničené synagoze v pražské Michli.

V 60. letech se komunistické úřady rozhodly většinu svitků prodat do zahraničí. V roce 1964 se tak 1564 svitků dostalo do westminsterské synagogy v Londýně, organizace Memorial Scrolls Trust byla založena ke správě souboru. Svitky tóry nechává renovovat a zapůjčuje je do židovských komunit a organizací po celém světě.

První svitek ze souboru se do Česka dostal v říjnu 2017, kdy byl slavnostně vnesen do židovské modlitebny v Olomouci. Židovská obec Olomouc tehdy převzala pergamenový svitek tóry z roku 1880, který byl naposled použitý při bohoslužbě v roce 1939 v později zaniklé olomoucké synagoze.

Komunita Ec chajim byla založena v roce 2019 a pracuje na obnově českého progresivního židovství, které mimo jiné neodděluje muže a ženy při náboženských obřadech. Je součástí Světové unie progresivního judaismu, která sdružuje více než 1250 židovských obcí s 1,2 milionu členů ve více než 50 zemích.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme