15 let od ničivých povodní. Byla to situace, kterou naše generace nezažila, vzpomíná hydroložka

Povodeň v roce 2002 se naprosto vymykala tehdejším možnostem měření a monitorování jak meteorologů, tak hydrologů. Od té doby mají s předpověďmi mnohem víc zkušeností, také přístroje jsou kvalitnější.

15 let od povodní Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zatopená benzínová čerpací stanice ARAL. Snímek z roku 2002. | Foto: IVETA PALYOVÁ / MAFRA / Profimedia

Co nejpřesněji a nejrychleji předpovědět množství vody v řekách, to je hlavním úkolem hydrologů při povodních.

Když proto do hlavního města před 15 lety dorazila pětisetletá voda, strávili mnozí zaměstnanci Českého hydrometeorologického ústavu v pražských Komořanech asi týden skoro nepřetržitě v práci. Předpovědím dokonce ze začátku nikdo nevěřil. 

Informace o spadlých srážkách se upřesňovaly. „Průtoky, které ten model spočítal, byly udivující. Byla to situace, kterou hydrolog naší generace do té doby nezažil,“ vzpomíná hydroprognostička Pavla Řičicová. Kvůli povodni se tehdy musela vrátit z dovolené. 

Technika se od té doby dost obměnila. „Investovala se spousta peněz do hydrologických stanic s automatickým přenosem do prognózního pracoviště, byly postupně osazovány srážkoměry. I když povodeň má pro lidi nepříjemné důsledky, pro ty naše pracovní výsledky je to vždy zlepšení,“ říká Řičicová. 

Tisíciletá voda, která v roce 2002 postihla Prahu, si za svou oběť vyhlédla především Karlín. Dne 14. srpna 2002 povodeň v Praze kulminovala. Liduprázdný Karlín byl v tu chvíli 3 metry pod vodou. Jen hasiči, policisté a vojáci oblast kontrolovali na člunech.

Lída Křesťanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme