16 protiletadlových raketometů, 17 houfnic. Stropnický představil nákupy pro armádu

Armáda do roku 2020 zmodernizuje 33 samohybných houfnic Dana a nakoupí 17 nových děl. Novinářům to řekl ministr obrany Martin Stropnický (ANO), který v pondělí se záměrem seznámil vládu. Ministerstvo obrany také nakoupí nové přenosné protiletadlové raketomety RBS-70NG. V letech 2018 až 2020 je dodá švédská společnost Saab Dynamics AB.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Houfnice Dana na tankovém dni Lešany 2016.

Houfnice Dana na tankovém dni Lešany 2016. | Foto: Petr Jadrný | Zdroj: Český rozhlas

Samohybná kanonová houfnice 152 mm ShKH vz. 77 Dana byla vyvinuta již v 70. letech, jde proto o zastaralý bojový prostředek s krátkým dostřelem či zastaralým řídicím systémem palby. O nutnosti výměny či modernizace se mluví již několik let.

Ministerstvo obrany určitý čas uvažovalo o nákupu 50 nových děl, která by měla shodnou ráži, a tedy i munici se spojenci z NATO. „Pokud bychom pořídili všechna děla v počtu zhruba 50 kusů ve standardech NATO, tak jsme ve financích někde kolem deseti miliard. To je skutečně velká částka," řekl Stropnický. Navíc by podle něj přechod na jiný typ houfnic znamenal nutnost odepsání munice v hodnotě zhruba 3,6 miliardy korun.

Houfnice Dana (ilustrační foto) | Foto: Aktron / Wikimedia Commons | Zdroj: Wikimedia Commons

Proto se podle něj ministerstvo rozhodlo pro kompromisní řešení, kdy nakoupí 17 nových děl a 33 jich nechá modernizovat. „Znamená to také práci pro nás zbrojní průmysl," podotkl.

Hodnota celé zakázky by podle něj měla dosáhnout 1,27 miliardy korun. Podle dřívějších informací ministerstva obrany by smlouva mohla být podepsána v září.

První zmodernizovanou houfnici by měla armáda dostat příští rok. Stroje by měly být zásadně upraveny, budou například dovybaveny navigačním systémem, dostanou nový motor, poloautomatizovaný systém řazení nebo novou kabinu s balistickou ochranou. Získají také radiostanice Harris, nový navigační systém nebo granátomet kouřových granátů.

Modernizace by měla trvat do roku 2020. Ve stejnou dobu by podle Stropnického už měla být dokončena i soutěž na dodávku nových houfnic.

Protiletadlové raketomety

Koupě protiletadlových raketometů podle Stropnického představuje jednu z podstatných součástí české protivzdušné obrany. „Je pro naše vojáky ze Strakonic. V současnosti používáme 16 těchto komponentů, dalších 16 chceme nakoupit," řekl novinářům ministr.

Za 16 odpalovacích zařízení obrana zaplatí podle předpokladů 1,034 miliardy korun bez DPH.

Předmětem zakázky je nákup 16 odpalovacích zařízení RBS-70NG a dalšího materiálu. Nahradit mají technicky zastaralou protiletadlovou techniku pozemní protivzdušné obrany, raketový komplet S-10M ruské výroby. „Tím bychom se definitivně zbavili zastaralé sovětské techniky," konstatoval Stropnický.

Vojenské cvičení Ramstein Rover v Náměšti nad Oslavou 2013, protiletadlový raketový komplet | Foto: Michal Malý

Česká armáda již ve výzbroji starší RBS-70 má, nová technika by měla tyto zbraně podle mluvčího ministerstva obrany Petra Medka doplnit. I starší protiletadlové komplety spolupracují se zavedeným automatizovaným systémem velení a řízení palby pozemní protivzdušné ochrany.

RBS-70 patří podle armádního webu do kategorie protiletadlových raketových kompletů krátkého dosahu, tedy s dosahem od pěti do deseti kilometrů. Vojáci s ním mohou zničit třeba vrtulníky či letadla, ale také střely s plochou dráhou letu či klouzavé pumy.

Zařízení je určeno k ochraně pozemních jednotek i důležitých průmyslových a vojenských objektů. Může také zabezpečit ochranu vzdušného prostoru při krizových a protiteroristických opatřeních, píše armádní web.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme