17. listopad - Den boje za svobodu a demokracii

Česko si dnes připomíná události 17. listopadu 1989 a 1939. Připravena je řada vzpomínkových akcí, nejvíce rušno bude zřejmě jako každý rok na místě, kde listopadové události z roku 1989 začaly - na Národní třídě v Praze. Svíčky se u pamětní desky začaly objevovat už včera.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

VB proti demonstrantům

VB proti demonstrantům | Foto: Český rozhlas 7 - Radio Praha

Právě na Národní třídě v Praze policie před 19 lety brutálně zasáhla proti poklidnému průvodu studentů. Komunistický režim v Československu se poté začal definitivně hroutit. Dnešní Den boje za svobodu a demokracii ale připomíná i události, které se odehrály o 50 let dříve - demonstrace studentů za nacistické okupace v roce 1939.

17. listopadu 1939 uzavřeli němečtí okupanti české vysoké školy. Tomu 15. listopadu předcházela manifestace, ve kterou se přeměnil pohřeb studenta medicíny Jana Opletala. Ten byl zraněn na protiněmecké demonstraci 28. října, 11. listopadu na následky zranění zemřel.

Jeho pohřeb se pro okupační úřady stal záminkou k uzavření českých vysokých škol. Po obsazení vysokoškolských kolejí nacisty v noci z 16. na 17. listopadu bylo devět studentů bez soudu popraveno a přes 1200 dalších z Prahy, Brna a Příbrami deportováno do koncentračního tábora Sachsenhausen.

Ráno se u Hlávkovy koleje, v níž student Jan Opletal žil, uskutečnilo tradiční pietní shromáždění za účasti premiéra Mirka Topolánka. Ten potom na Národní třídě položil kytici k pamětní desce, připomínající zásah policie proti studentům v listopadu 1989.

Na Národní třídu od rána přicházejí lidé a u pamětní desky zapalují svíčky. O rozruch se tam dopoledne postaralo několik aktivistů z hnutí "Ne základnám". Většinu lidí, kteří na pamětní místo přišli, jejich agitace pobouřila. Vadilo jim, že odpůrci amerického radaru zneužili výročí událostí 17. listopadu 1989 ke své propagaci. Jejich vzájemnou potyčku musela řešit městská policie.

A právě během hádky obou skupin dorazil premiér. "17. listopad 1989 symbolizuje návrat svobody, a mimo jiné i díky (dnešním) spojencům jsme ji získali, ne ztratili," vyjádřil se Topolánek.

Vicepremiér a předseda Strany zelených Martin Bursík využil výročí "sametové revoluce" k varování před návratem komunistů k moci. Na Národní třídě u pamětní desky k 17. listopadu zdůraznil, že v něm vzbuzují obavy především koalice s komunisty v krajských zastupitelstvech.

"To je velmi vážné. Já si myslím, že máme tu zkušenost, že komunisté vlastně se dostali u nás k moci také takovým pomalým, plíživým způsobem, a celá řada lidí to velmi podceňovala. Já jsem toho názoru, že ostatní politické strany by neměly komunisty vtahovat k moci," řekl Bursík.

Jste spokojeni s vývojem demokracie u nás 19 let po pádu komunistického režimu? Hlasujte v naší anketě!

Jitka Hanžlová, Marika Táborská, Tereza Tomášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme