Česko si připomíná 17. listopad. ‚O svobodu, nezávislost a demokracii musíme pečovat,‘ řekl Fiala
Česko si připomíná Den boje za svobodu a demokracii i Mezinárodní den studentstva. V Praze a dalších městech se konají pietní akce, happeningy, demonstrace a koncerty. Centrem dění je Národní třída, kam lidé přicházejí položit svíčky a květiny. Patří k nim i čelní představitelé státu, kromě prezidenta Miloše Zemana. „Musíme o naši nezávislost, svobodu a demokracii pečovat. To je hlavní poselství 17. listopadu,“ řekl premiér Petr Fiala z ODS.
Květiny přišel předseda vlády položit k pamětní bronzové desce na Národní třídě po 11. hodině. „Pro mě 17. listopad znamená naplnění mých snů. Jsem šťastný, že jsme se zbavili komunistické totality, že jsme mohli začít žít ve svobodě a demokracii, že se nám vrátila nezávislost do naší země a že lidé mohli začít dělat to, co v životě chtěli. Za to nepřestanu být vděčný,“ řekl Fiala.
1939 a 1989
Do českých dějin se zapsalo datum 17. listopadu nesmazatelně hned dvakrát. Nejprve jako den, kdy v roce 1939 nacisté krutě zakročili proti vysokoškolským studentům, čemuž předcházely smrt studenta Jana Opletala a demonstrace proti okupaci. Podruhé o půlstoletí později, když setkání k uctění jejich památky vedlo k protestům proti komunistickému režimu. Následoval tvrdý zákrok policie na Národní třídě, čímž začal pád komunistického režimu. I díky tomu je dnes 17. listopad mezi státními svátky asi jediným, který lidé spontánně slaví v ulicích.
Premiér dorazil na Národní třídu, kde se tvrdý zákrok policie proti studentské demonstraci 17. listopadu 1989 stal spouštěčem událostí vedoucích k pádu komunistického režimu, společně s dalšími lídry koalice Spolu Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) a Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09). U památníku 17. listopadu 1989 ho vítal potlesk, ale i výkřiky: „Hanba, kolaborant“.
Před Fialou přinesli květiny a svíčky k památníku také předseda Senátu Miloš Vystrčil z ODS nebo šéf Pirátů Ivan Bartoš a předseda STAN Vít Rakušan. Ten připomněl, že obzvlášť letos, kdy probíhá ruská válka na Ukrajině, je důležité jasně popsat jak zlo, tak agresora a postavit se jim.
Předseda hnutí ANO a kandidát na prezidenta Andrej Babiš přišel k památníku po osmé hodině ranní.
Také na něj několik lidí pokřikovalo: „Hanba“. A na jednom transparentu se objevilo heslo: „Květiny od STBáků a normalizačních komunistů tady nechceme“.
Agresivita, ztráta respektu k druhým. Umíme si po 33 letech vážit svobody?
Číst článek
Už v předchozích letech dorazil Babiš k pamětní desce 17. listopadu vždy ráno, loni ještě za tmy. Chtěl se tak zřejmě vyhnout setkání se svými kritiky, kteří mu připomínají členství v KSČ nebo jeho údajnou spolupráci s StB, kterou ale Babiš odmítá.
Prezident Miloš Zeman nepřipravuje ani letos žádný speciální projev nebo vystoupení. Pražský hrad na twitteru pouze uvedl: „K pamětnímu místu na Národní třídě položil květinu se stuhou prezidenta republiky Miloše Zemana ředitel Sekce administrativní Kanceláře prezidenta republiky.“ Tím je Jan Novák.
Dvojité výročí 17. listopadu připomíná nacistickou i komunistickou totalitu. Tématy akcí nicméně letos nejsou jen události let 1989 a 1939, ale také právě ruská válka proti Ukrajině.
Článek pokračuje po online reportáží.
První pietní akce začala ve čtvrtek ráno před Hlávkovou kolejí v Praze, a to jako připomínka obětí nacistické perzekuce československých studentů z roku 1939, kdy nacisté uzavřeli vysoké školy.
Řečníci vyzdvihli mimo jiné pomoc dnešních českých studentů Ukrajině zmítané válkou a zdůraznili potřebu dialogu ve společnosti ovlivněné dezinformacemi.
Po dalších projevech a české hymně se přítomní vydali do Žitné ulice, kde si u pamětní desky připomněli nejen studenta Jana Opletala, ale také dělníka Václava Sedláčka, který byl rovněž obětí nacistů z roku 1939.
17.11 Modlitba pro Martu
Radiožurnál, stanice Českého rozhlasu, připomene 17. listopad živou rozhlasovou rekonstrukcí událostí roku 1989. Speciální vysílání začne v 15.00. Kromě vstupů reportérů nabídne také rozhovory s řadou hostů přímo z Národní třídy.
Satirický nadhled by do oslav měl vnést karnevalový průvod Sametové posvícení, který se vydá z pražské Kampy přes Národní třídu a Staroměstské náměstí do Kampusu Hybernská.
Obchody zůstávají 17. listopadu otevřené. Zákazníci mohou nakupovat bez omezení
Číst článek
Na Národní třídě také bude po celý den studentská slavnost, kterou již tradičně pořádá spolek Díky, že můžem pod heslem O svobodu se musíme starat. Symbolicky v 17.11 tam zazní u pietního místa Modlitba pro Martu. Zazpívá ji Berenika Kohoutová, která Martu Kubišovou ztvárnila v recitálu Marta na Letní scéně Musea Kampa.
Výstavy, pouliční představení a koncerty doplnil brunch na podporu samoživitelek nebo debaty věnované nadcházejícím prezidentským volbám, evropským tématům či ruské agresi proti Ukrajině. S tímto tématem bude souviset i odpolední Pochod na podporu demokracie.
Odpoledne se pak z ulice Na Slupi přes Karlovo na Jungmannovo náměstí vydá Pochod na podporu demokracie s názvem ČR stojí na straně napadené Ukrajiny.
Kritici současného uspořádání ohlásili na poledne demonstraci za demisi Fialovy vlády na pražskou Letnou. Odpoledne by měl z Opletalovy ulice vyrazit průvod k České televizi, kde by se měla konat další protivládní demonstrace.
V podvečer se na Václavském náměstí uskuteční Koncert pro budoucnost a večer v Národním divadle převezmou protinacističtí a protikomunističtí odbojáři Ceny paměti národa, které uděluje společnost Post Bellum. Přehled všech akcí zde.
Omezení v dopravě
Pražská policie během dne dohlíží na dvě desítky akcí. Zároveň uupozornila, že kvůli velkému množství demonstrací musejí obyvatelé a návštěvníci hlavního města počítat ve státní svátek s omezením dopravy nejen celý den na Národní třídě, ale i krátkodobě na dalších místech, kde se uskuteční pochody a shromáždění – například na Albertově, u Hlávkovy koleje, na Kampě či Kavčích hrách.
Barbarský řev, bouchání a bití. Studenti na záznamech popisují, jak nacisté zavřeli vysoké školy
Číst článek
„Na bezpečnostním opatření se bude podílet několik set policistů z řad pořádkové, dopravní i kriminální služby,“ uvedl policejní mluvčí Jan Daněk.
„Samozřejmostí budou i kolegové z antikonfliktního týmu a přijedou nám do Prahy vypomoci i kolegové z jiných krajů, které jsme požádali o spolupráci. Spolupracujeme také se strážníky městské policie, dopravním podnikem a Magistrátem hlavního města Prahy,“ doplnil.
Cestující také musí počítat s výlukami v části linek metra A a C, které potrvají až do konce týdne.
Na trase C nepojedou vlaky mezi stanicemi Pražského povstání a Florenc a na lince A mezi stanicemi Strašnická a Depo Hostivař. Důvodem je oprava tratí.
Jako náhradní dopravu na lince A mohou lidé využít tramvajové linky číslo 7 a 37 nebo autobusy 127 a 175. Místo metra C pojedou náhradní autobusové linky XC.