Plánuju být co nejdál, říká komunistka Konečná. Kteří další politici neoslaví výročí sametové revoluce?

V neděli si Česko připomene třicáté výročí sametové revoluce, někteří politici se ale oslav nezúčastní. Například většina špiček KSČM stráví 17. listopad s rodinou, část strany potom půjde uctít památku událostí z roku 1939 k Hlávkově koleji. Doma zůstane ale i ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). V Česku si nebude připomínat rok 1989 ani ministr životního prostřední Richard Brabec, který odjíždí na pracovní cestu do zahraničí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letos se na Národní třídu plánují vypravit například Jan Hamáček (ČSSD) nebo Lubomír Zaorálek (ČSSD). Naopak například ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) zůstane doma, europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM) se vydá do hor. | Zdroj: Koláž iROZHLAS

Někteří politici se zúčastní slavnostního otevření výstavy v Národním muzeu nebo položí květiny na Národní třídě, jiní ale zůstanou s rodinou. Mezi ně patří i ministryně spravedlnosti. „Budu doma, věnovat se rodině a domácnosti,“ napsala serveru iROZHLAS.cz.

30 let poté: Vyzkoušejte si, jak dobře znáte porevoluční vývoj

Číst článek

Doma zůstane podle mluvčí strany Heleny Grossové i většina grémia KSČM. „Pan předseda (Vojtěch Filip – pozn. red.) bude slavit narozeniny své vnučky,“ řekla serveru iROZHLAS.cz. S rodinou by měl být o víkendu i místopředseda Stanislav Grospič. Oficiálního programu se nebude účastnit ani první místopředseda strany Petr Šimůnek nebo předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik.

V soukromí si připomene třicáté výročí sametové revoluce europoslankyně Kateřina Konečná. „Budu s rodinou a předpokládám, že budu někde na horách, protože má být úžasný víkend. Plánuju být co nejdál někde v přírodě, protože mám pocit, že mi to dá víc energie než cokoliv jiného,“ řekla serveru iROZHLAS.cz.

Poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM), který se v minulých dnech dostal do médií kvůli podezření z opsání části dizertační práce, bude s dalšími českými poslanci v Bělorusku v rámci mise OBSE jako pozorovatel při předčasných parlamentních volbách, které se v zemi konají. Připomínkových akcí se nezúčastní ani hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček (KSČM). „Máme setkání s přáteli od leva doprava, tak to probereme,“ napsal.

Jedinou oslavou, kterou pražští komunisté plánují, je připomínka Mezinárodního dne studenstva, tedy 17. listopadu, u Hlávkovy koleje, kterou organizuje poslankyně Marta Semelová. Uctít památku tragických událostí roku 1939 přijde i Josef Skála. „Položíme květiny u Hlávkovy koleje, z níž okupační moc hnala studenty na popraviště nebo do koncentráku,“ napsal serveru iROZHLAS.cz.

Na pracovních cestách

Na zahraniční cestu kromě Ondráčka jede tuto neděli i ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Místo oslav odlétá v sobotu na dlouhodobě plánovanou misi Svazu průmyslu a dopravy do Malajsie a Vietnamu. „Možná zajdu v sobotu na Národní třídu a rozhodně se tam stavím, až se vrátím,“ dodal.

Než se rozkoukali, přišel Palachův týden a listopad. Dokument Ročník 89 mapuje život studentů herectví

Číst článek

Se zahraničním výborem odjíždí i místopředseda ČSSD Ondřej Veselý. „Jedeme se zahraničním výborem na pracovní cestu na Nový Zéland a do Austrálie. Na těch místech si pochopitelně 17. listopad budeme připomínat, protože tam jsou všude čeští krajané,“ vysvětlil Veselý důvod své nepřítomnosti s tím, že má v zahraničí naplánovaná celkem čtyři setkání s Čechy.

Národní třída i muzeum

Zbytek grémia ČSSD podle mluvčí strany Barbory Gavendy výročí oslaví. Například ministr vnitra a předseda strany Jan Hamáček, ministr kultury Lubomír Zaorálek i ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová se dopoledne sejdou u obchodního domu Máj, kde k památníku položí květiny a přejdou na Národní třídu. V Praze ale budou chybět dva místopředsedové sociálních demokratů. Michal Šmarda se účastní akcí v Novém Městě na Moravě, kde je zároveň starostou, a Roman Onderka uctí památku v Brně.

Hamáček pak bude stejně jako někteří další členové vlády pokračovat do Národního muzea, kde se otevírá výstava Sametová revoluce. Na tu se přijde podívat i ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD), ministryně financí Alena Schillerová (ANO), ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) nebo premiér Andrej Babiš (ANO).

„Budu mít projev v Národním muzeu, ve kterém řeknu vše, co považuji za vhodné,“ sdělil premiér Radiožurnálu. Odpoledne premiér odjíždí na Slovensko, kde položí věnce k památníku Brána svobody a zavítá i na galakoncert.

Loni šel Babiš vzpomenout na listopadové události roku 1989 i na Národní třídu, kde dal těsně po půlnoci věnec k pamětní desce. Nejen jeho květina nakonec skončila v odpadkovém koši, stejně dopadl i pugét prezidenta Miloše Zeman. 

Ten se letos vydá k našim východním sousedům. Oslav v Praze se neplánuje zúčastnit, už v září řekl v rozhovoru pro Blesk, že si doma „zapálí svíčku.“ 

Dominika Kubištová, Ondřej Zlámal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme