‚Vzpomínat nestačí‘. Pochodu za demokracii se zúčastnily tisíce lidí, vyjádřily podporu Ukrajině

Pochodu za demokracii se ve čtvrtek v Praze zúčastnilo několik tisíc lidí. V tichém průvodu bez proslovů vyjadřovali také podporu Ruskem napadené Ukrajině. Průvod dorazil z ulice Na Slupi po 16. hodině na Jungmannovo náměstí, odkud se většina jeho účastníků vydala na Václavské náměstí na Koncert pro budoucnost.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pochod na podporu demokracie nazvaný ČR stojí na straně napadené Ukrajiny

Pochod na podporu demokracie nazvaný ČR stojí na straně napadené Ukrajiny | Foto: Kateřina Šulová | Zdroj: ČTK

Lidé měli české a ukrajinské vlajky, někteří měli také vlajku Evropské unie. Na transparentech bylo vidět například heslo „Vzpomínat nestačí“ nebo přeškrtnutý komunistický symbol se srpem a kladivem a nápisem „Již nikdy“. V průvodu byli také lidé hlásící se k ruské národnosti, ale odsuzující válku a současné vedení jejich země.

Česko si připomíná 17. listopad. ‚O svobodu, nezávislost a demokracii musíme pečovat,‘ řekl Fiala

Číst článek

Pořadatelé v pozvánce na akci mimo jiné uvedli, že je na čase začít spojovat rozdělenou českou společnost a vrátit národní symboly ČR do rukou všech občanů.

„Odmítáme, stejně jako ostatní, vraždění nevinných lidí na Ukrajině, jsme proti válce. A právě proto podporujeme materiální a vojenskou pomoc napadené Ukrajině. Věříme, že když selhávají diplomatická vyjednávání, není jiná cesta k míru,“ napsali.

Akce se konala s podporou spolku Milion chvilek. Ten během dne v Praze připravil instalaci, která upomínala na nadcházející prezidentskou volbu. Z člunu na Vltavě se za pomoci balonku vznášel velký otazník tak, aby byl vidět při pohledu na Pražský hrad, tedy sídlo českého prezidenta.

„V den boje za svobodu a demokracii jím chtěl spolek Milion chvilek upozornit na to, že obzvlášť v náročných časech by měly ve veřejném prostoru rezonovat hodnoty, jako je solidarita, lidskost a laskavost. A že i tyto vlastnosti je potřeba hledat u nové hlavy státu. Té současné totiž jednoznačně chybí,“ uvedl spolek v tiskové zprávě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme