Zrušte 17. listopadu kontroly u Pražského hradu, žádají osobnosti sametové revoluce. Ovčáček to odmítl

Patnáct zakládajících členů někdejšího Občanského fóra a hnutí Veřejnosti proti násilí vyzvalo Správu Pražského hradu, aby 17. listopadu zrušila kontroly u vstupu do hradního areálu. Odstranění překážek by lidem podle nich umožnilo, aby si svobodně připomněli poselství 30 let starých událostí. Kontroly při vstupu do hradního areálu fungují od léta roku 2016. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček to pro iROZHLAS.cz odmítl.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bezpečnostní kontroly u vstupů zavedl Pražský hrad v létě 2016. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Autoři výzvy navrhují umožnit volný vstup do Pražského hradu a přilehlého Jeleního příkopu. „Žádáme Vás, aby v tento slavnostní den byly odstraněny všechny vstupní kontroly a fyzické překážky volného vstupu tak, aby si občané ze všech koutů republiky i Slovenska mohli na tomto symbolickém místě svobodně připomenout velké okamžiky a poselství listopadu 1989,“ uvádí se v dopise.

Kontroly na Pražském hradě jsou kvůli bezpečí návštěvníků, o prezidenta vůbec nejde, tvrdí Ovčáček

Číst článek

Pod výzvu se podepsalo 15 osobností někdejšího Občanského fóra a jeho slovenské obdoby, hnutí Verejnosť proti násiliu. Mezi signatáři je mimo jiné diplomat Michael Žantovský, europoslanec Alexandr Vondra, hudebník Michael Kocáb či sociolog Fedor Gál.

Jiří Ovčáček, mluvčí prezidenta Miloše Zemana, zrušení kontrol na Pražském hradě 17. listopadu odmítl. Slouží podle něj k zajištění bezpečnosti návštěvníků, ke změně opatření tak podle něj není důvod.

„Autoři výzvy, bohužel, neznají problematiku turistického provozu a prostředí Hradu. Každý občan je na Pražském hradě vítán, nejen 17. listopadu,“ uvedl pro iROZHLAS.cz Ovčáček.

„Opatření plynule přizpůsobujeme aktuální bezpečnostní situaci. Nikoliv zjevně politickým a neupřímným výzvám, které mají jen vyvolat negativní emoce,“ dodal.

Tři roky s kontrolami

Bezpečnostní kontroly u vstupu do areálu Pražského hradu fungují od roku 2016. Prohlídku návštěvníků provádějí policisté, kteří zajišťují ochranu prezidenta republiky a jeho sídla. Kontroly se zaměřují zejména na střelné zbraně, výbušniny, nože a jiné nebezpečné předměty.

V některých exponovaných časech se kvůli kontrolám tvoří před vstupem do areálu fronty. Podle některých bezpečnostních expertů proto mohou být kontroly i kontraproduktivní – případné útočníky může velká koncentrace lidí ve frontách přitahovat. Hrad s kritikou nesouhlasí a opatření hájí potřebou zajistit bezpečí turistů.

Jelení příkop, jehož otevření signatáři dopisu rovněž navrhují, je rokle pod Pražským hradem. Má rozlohu přes osm hektarů a jméno má podle toho, že v dobách Rudolfa II. se v něm chovala lovná zvěř.

Rozkládá se podél potoka Brusnice od ulice U Brusnice k velké zatáčce Chotkovy estakády. Letos v létě se podle informací médií na plotu u vstupu do příkopu krátce objevil žiletkový drát, který na místo instalovala Hradní stráž.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme