19 rozdělených miliard, 4000 projektů. Ministerstvo dosud nevyhodnotilo účinnost nakládání s odpady

Na lepší nakládání s odpady rozdělilo ministerstvo životního prostředí (MŽP) 19 miliard. Jestli projekty pomohly dosáhnout stanovených cílů, resort ani po letech nevyhodnotil. Zprávu o zveřejnil Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ).

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr životního prostředí Richard Brabec | Foto: Filip Jandourek

Ministerstvo životního prostředí rozdělilo z operačního programu Životní prostředí 2007–2013 (OPŽP) téměř 19 miliard korun mezi více než čtyři tisíce projektů. Podle NKÚ se jednalo například o výstavby nebo úpravy sběrných dvorů, třídíren odpadů, kompostáren, bioplynových stanic či o rekultivace starých skládek.

Kontroloři prověřili, jak ministerstvo rozdělovalo peníze na projekty, které měly zlepšit nakládání s odpady, a jakým způsobem sledovalo a vyhodnocovalo, jestli a jak se tohoto cíle podařilo dosáhnout.

„Jestli podpořené projekty přispěly k cílům, které si stanovila ČR v nakládání s odpady, resort ani čtyři roky po ukončení programového období nevyhodnotil. MŽP plánuje tento přínos vyhodnotit do konce roku 2018 s odůvodněním, že je nutné počkat na dokončení všech projektů. Projekty ale byly dokončeny nejpozději na konci roku 2015," píše NKÚ v tiskové zprávě.

Problematické ale bude i samotné vyhodnocení přínosu konkrétních projektů operačního programu. Kontrolní úřad připomíná, že ministerstvo nastavilo taková kritéria, ze kterých se reálný přínos zhodnotit nedá. Jde například o „objem komunálního odpadu" nebo „počet podpořených projektů". Vyhodnocení tak bude spíše jen formální.

Taková kritéria totiž nijak nevypovídají o tom, jak projekty přispěly ke zlepšení stavu odpadového hospodářství. Na podobu těchto hodnoticích kritérií NKÚ upozornil už v kontrole z roku 2011.

„Kontrola také ukázala, že se zpožďuje čerpání evropských peněz z OPŽP 2014–2020. Do doby ukončení kontroly MŽP vyplatilo na projekty 141 milionů korun, což je zhruba jen jeden a půl procenta z celkových peněz určených na projekty týkající se zpracování odpadu pro současné programové období. To je přitom už ve své polovině," píše NKÚ.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme