20 let od ,smogové revoluce' v Teplicích. Co se změnilo?

Na přelomu října a listopadu 1989 překračovala koncentrace škodlivin v ovzduší severních Čech mnohokrát limity stanovené komunistickými úřady. Obyvatelům Teplic se to nelíbilo a vyšli do ulic demonstrovat za čistý vzduch.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zámecké náměstí v Teplicích | Foto: Tomáš Šácha

"Byly čím dál tím častější těžké inverzní stavy, které byly pouhým okem patrné, obtěžovaly obyvatelstvo a zcela jistě depresivně a demotivačně působily na celou populaci," popsal tehdejší stav ovzduší na severu Čech Petr Veselský, který byl jednou z ústředních postav teplické ,smogové revoluce'.

O tom, jak se české ovzduší dvacet let po listopadu 1989 změnilo, se bude dnes mluvit na semináři, který pořádá ministerstvo životního prostředí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O kvalitě ovzduší na severu Čech hovořili Petr Veselský a Jan Kužel ve Světě o deváté na Rádiu Česko

Podle Jana Kužela, ředitele odboru ochrany ovzduší MŽP, se lidem na severu republiky dýchá výrazně lépe než před dvěma desetiletími.

"Například jemné emise síry, které v té době dosahovaly až 100 tun na kilometr čtvereční za rok, jsou pětkrát, desetkrát nižší. Ta změna je z hlediska emisí oxidu síry významně lepší," upozornil v rozhovoru pro Rádio Česko.

Významné problémy teď ale namísto oxidu síry způsobují jemné prachové částice v ovzduší, které produkují malé spalovací zdroje a doprava.

Marika Táborská, Tomáš Pavlíček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme