VIDEO: Zdravý respekt je potřeba, ale ne až takovýto strach, říká ke koronaviru hlavní hygienička

Koronavirus 2019-nCoV si v Číně doposud vyžádal 132 mrtvých. Jejich počet každý den roste, stejně jako počet nakažených, kterých je už přes šest tisíc. Státy po celé planetě kvůli onemocnění zavádějí bezpečnostní opatření. Jaká je aktuální situace v Česku? A máme se nového koronaviru bát? Marie Bastlová se ptala hlavní hygieničky Evy Gottvaldové.

Dvacet minut Radiožurnálu Praha (Aktualizováno: 18:28 29. 1. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Nemáme žádný potvrzený případ, žádný z testovaných vzorků nám nevyšel jako pozitivní,“ říká v pořadu Dvacet Minut Radiožurnálu hlavní hygienička Eva Gottvaldová. „Zdravý respekt je potřeba, ale ne až takovýto strach,“ dodává.

Nejbližší případy jsou podle ní v Bavorsku, kde evidují čtyři pacienty nakažené koronavirem. Ve Francii jsou také podle ní potvrzené čtyři případy.

Negativní testy na koronavirus v Česku, žádný z 20 vzorků nákazu nepotvrdil

Číst článek

„Pravděpodobnost, že se vir rozšíří po světě, je poměrně velká. Ale když to specifikujeme na Evropu, tak riziko je střední. A pak je střední nebo nízké riziko, že se ten vir bude dál šířit po Evropě. Nemáme tady takové podmínky jako v ohnisku nákazy, tedy ve Wu-chanu,“ přibližuje Gottvaldová stanovisko Evropské centrum pro kontrolu nemocí.

„Nelze předpokládat, že v našich hygienických, sociálních, kulturních podmínkách by tady v Evropě vzniklo ohnisko podobného charakteru jako v Číně,“ doplňuje hlavní hygienička.

„Jsou tady krajské hygienické stanice, které nastavují určitá opatření. Existuje systém k zamezení šíření. Mechanismy byly vytvořeny v návaznosti na předchozí situace, jako byl SARS. Opravdu nejsme nepřipraveni, svět není nepřipraven. Už dostal šanci si tyto mechanismy vybudovat,“ ujišťuje Gottvaldová.

British Airways i Lufthansa ruší všechny přímé lety do pevninské Číny. Chtějí chránit zákazníky a posádky

Číst článek

A navštívila by nyní Čínu? „Záleželo by jakou oblast, protože Čína je opravdu veliká. Já osobně preferuji Evropu. Dostávám dotazy, jestli se vyhýbat třeba Francii. Opravdu není třeba,“ odpovídá ve vysílání Radiožurnálu hlavní hygienička.

Národní referenční laboratoř Státního zdravotního ústavu doposud kvůli podezření na nákazu koronavirem testovala přes dvě desítky vzorků. U dvaceti z nich byly výsledky negativní, na výsledky dalších čtyř se čeká.

Podezření se týkalo několika Čechů, kteří se nedávno vrátili z Číny, a několika zahraničních turistů, většinou Číňanů. Kromě Prahy to bylo také ve Zlínském a Moravskoslezském kraji, Českých Budějovicích a v Pardubicích. Tam prověřovali muže z Orlickoústecka, který přijel z Mexika.

Marie Bastlová, ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme