Mentalita v církvi se mění, případy zneužívání vyplouvají na povrch, říká teolog Vaňáč

Zneužívání dětí duchovními je pro církev dlouhodobý a strukturální problém. To jsou slova teologa Martina Vaňáče, podle kterého se katolická církev musí připravit na to, že kauzy budou vyplouvat na povrch pořád dále. Jako například nedávno v Pensylvánii.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Teolog Martin Vaňáč | Foto: Kristýna Hladíková | Zdroj: Český rozhlas

„Problém je, jak se s těmito případy zacházelo. Případy vyplouvají na povrch právě proto, že se mění mentalita v církvi,“ říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s teologem působícím na Evangelické fakultě UK Martinem Vaňáčem o tom, zda je církev v krizi a o problému sexuálních deliktů kněží.

Zároveň dodává, že dříve byla spíše tendence o nich nemluvit nebo je vyšetřovat utajeně. Dnes se ale klade důraz na to, aby byla úzká spolupráce s veřejnými nebo státní orgány.

Nejvíce také podle něj vyplouvají na povrch případy, kde byla dříve nějaká nečinnost – dotyční lidé byli tehdy přeložení a mohli páchat trestnou činnost dál.

V té souvislosti připomíná, že do druhého vatikánského koncilu v 60. letech bylo mnohdy vnímáno, že společnost je vůči církvi nepřátelská.

„Byl tam jeden z důvodů nedávat ještě další podněty, aby okolní společnost mohla ještě nějakým způsobem útočit. Z tohoto úmyslu se děly věci, které byly ještě horší,“ vysvětluje s tím, že poslední dva papežové jasně přiznávají, že takový přístup byl špatný.

„Prosazují nulovou toleranci jak proti pachatelům takovýchto skutků, tak vůči těm, kteří je kryli,“ zdůrazňuje.

Marie Bastlová, prh Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme