Petříček ke kritice z Ruska: Česko je suverénní stát, který se rozhodl uctít památku obětí z 21. srpna

Ministr zahraničí Tomáš Petříček z ČSSD odmítl kritiku Ruska, kterému se nelíbí, že Česko zařadilo 21. srpen mezi památné dny. Česko je podle něj suverénním státem. A nově si bude 21. srpen připomínat jako Den památky obětí invaze v roce 1968.

Praha/Moskva (Aktualizováno: 15:26 19. 12. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

21. srpen 1968 před budovou Československého rozhlasu v Praze

21. srpen 1968 před budovou Československého rozhlasu v Praze | Foto: Bohumil Dobrovolský | Zdroj: Výstava Sovětská invaze - srpen 1968

„21. srpen 1968 byl národní tragédií. Napadení naší země vojsky Varšavské smlouvy je nezpochybnitelné, mnoho nevinných lidí při tom zemřelo. Vojska opustila ČSR až v roce 1990,“ uvedl na twitteru ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Komunista Dolejš: Hlasovat pro 21. srpen jako významný den byla samozřejmost, skoro holý fakt

Číst článek

Naštěstí jsme od té doby suverénním státem. Státem, který se rozhodl památku těchto obětí uctít. Je zcela legitimní, že si připomínáme civilní oběti. Ovzduší kalí spíše snaha události roku 1968 relativizovat,“ dodal.

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček z ČSSD by pak od ruské strany očekával více pokory. „Vzhledem k tomu, co se v roce 1968 stalo, bych od ruské strany očekával více pokory. Jestli něco nepřispívá ke spolupráci mezi oběma státy, tak je to snaha o přepisování dějin,“ uvedl Hamáček.

Prezident Miloš Zeman minulý týden podepsal zákon, podle kterého si Česko bude 21. srpen připomínat jako Den památky obětí invaze v roce 1968 a následné okupace vojsky Varšavské smlouvy. Novelu předložilo ve sněmovně devět desítek poslanců ze všech klubů kromě KSČM.

A proti ruské kritice se na twitteru ohradil i hlavní předkladatel zákona Jiří Mihola z KDU-ČSL.

„Když Rusku vadí zavedení 21. srpna jako významného dne, je to nejlepší doklad toho, jak to bylo potřebné. Vzdali jsme tím hold obětem invaze a následné okupace a řekli jasné ne překrucování a dezinterpretaci našich moderních dějin,“ uvedl poslanec.

Tiskové oddělení ruského ministerstva zahraničí ve středu uvedlo, že český krok sotva přispěje ke spolupráci mezi oběma státy.

Tomáš Petříček | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Snaha Prahy znovu se vracet k událostem starým půl století s cílem zapojit je do současného politického kontextu, neochota otočit tuto stránku dějin, která kalí ovzduší rusko-českých vztahů, sotva napomůže úspěšnému průběhu dvoustranné spolupráce,“ napsala ruská diplomacie v textu označeném jako komentář tiskového oddělení.

Dokument mluví o velkém rozčarování ze schválení zákona. Odporuje podle něj dvoustranným úmluvám, zakotveným v česko-ruské smlouvě o přátelských vztazích a spolupráci ze srpna 1993.

Jiří Ovčáček, mluvčí prezidenta Miloše Zemana, pak ve čtvrtek uvedl: „Okupaci v roce 1968 a její nevinné oběti je nutno si připomínat, nikoliv na obé zapomenout. Fakt, že pan prezident příslušný zákon 13. prosince podepsal, je jasným a principiálním stanoviskem.“

Postoj k událostem roku 1968 už letos jednou zasáhl do česko-ruských vztahů. Dva ruští poslanci v červnu navrhli přiznat účastníkům invaze do Československa status válečných veteránů, což v Česku vyvolalo pobouření. Prezident Zeman si kvůli tomu předvolal ruského velvyslance Alexandra Zmejevského.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme