Hrad zrušil předávání státních vyznamenání 28. října. Prezident přesunul ceremoniál na 1. ledna

Ceremoniál k předávání státních vyznamenání se uskuteční 1. ledna místo obvyklého 28. října. V tiskové zprávě o tom v pondělí s odvoláním na rozhodnutí hospitalizovaného prezidenta Miloše Zemana informovala na hradním webu kancelář hlavy státu.

Praha (Aktualizováno: 20:19 25. 10. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Zeman ceremoniál přesunul na 1. ledna | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Prezident republiky dnes potvrdil, že pro ceremoniál spojený s předáním propůjčených a udělených státních vyznamenání využije řádového dne 1. ledna 2022. Těší se, že bude moci propůjčená a udělená státní vyznamenání předat osobně,“ uvedla kancelář.

Předávání vyznamenání se tak posouvá druhý rok po sobě. Kancelář prezidenta republiky už dříve informovala, že se ceremoniál odloží na později. V pondělí v tiskové zprávě oznámila nový termín. O odložení nebo pověření, kdo vyznamenání předá, rozhoduje pouze prezident.

Předávání státních vyznamenání se z 28. října odkládá na později. Důvodem je zdravotní stav prezidenta

Číst článek

Loňské slavnostní předání neproběhlo kvůli epidemii koronaviru. „Zaslouží si přebírat vyznamenání ve stejném slavnostním prostředí,“ poznamenal Kruliš k oceněným za minulý rok, kdy Pražský hrad pouze zveřejnil seznam laureátů.

Seznam lidí, které prezident vyznamená, je většinou tajný. V minulosti ale mluvčí Jiří Ovčáček uvedl, že vyznamenání udělí in memoriam Petru Kellnerovi nebo štábní praporčici Micheale Tiché. 

Hrad už dříve zrušil setkání s diplomaty, které probíhá vždy v předvečer 28. října. Pro server iROZHLAS.cz to potvrdil hradní protokolář Vladimír Kruliš. 

Prezident Miloš Zeman je stále hospitalizován v Ústřední vojenské nemocnici. Ta v pátek s jeho souhlasem uvedla, že se prezidentův stav díky léčbě v posledních dvou dnech mírně zlepši. K hospitalizaci byl Zeman převezen 10. října ze sídla v Lánech.

ban, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme