3 otázky pro prezidentské kandidáty. Chaloupka: Jsem nezávislý a nikomu nic nedlužím

Český rozhlas oslovil se třemi anketními otázkami osobnosti, které se chtějí ucházet o úřad prezidenta. V pátém díle odpovídal podnikatel Otto Chaloupka. Voliči budou rozhodovat o tom, kdo se stane na dalších pět let prezidentem, už zhruba za půl roku.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidentský kandidát Otto Chaloupka na archivní fotografii v roce 2014 | Foto: Jan Handrejch/Právo | Zdroj: Profimedia

Podnikatel z jižní Moravy Otto Chaloupka žil dvacet let ve Spojených státech amerických, kde prodával auta a provozoval autoservisy. Jeho politická kariéra v Česku trvá deset let.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kandidát na prezidenta a podnikatel z jižní Moravy Otto Chaloupka odpovídal na tři anketní otázky Českého rozhlasu

Proč byste měl být prezidentem zrovna vy?
Česká republika je podle mého názoru připravená na to, aby konečně měla pořádného prezidenta. Bude se volit čtvrtý prezident od takzvané revoluce a každý z předcházejících prezidentů nebo ten stávající měl nějaké věci, kde se daly cítit osobní zájmy nebo zájmy nějakých skupin, které stály za prezidentem.

Myslím, že je docela dobře vidět, kam tito prezidenti republiku dovedli. A jsou to prezidenti, protože jak se říká, že prezident nemá žádné pravomoci, tak má velké pravomoci a možnosti, jak pracovat s vládou a ovlivnit její rozhodnutí. Proč tedy zrovna já? Protože jsem nezávislý, nikdo za mnou nestojí, nemusím nikomu splácet žádné dluhy, nikomu nic nedlužím.

Otto Chaloupka

Rodák z Hodonína emigroval v roce 1985 s rodinou do Spojených států. Z pozice automechanika se pak vypracoval na majitele autoservisů a obchodníka s auty. Po roce 2007 se s rodinou vrátil do Česka. Byl poslancem za Věci veřejné. V roce 2014 od soudu odešel s půlroční podmínkou za podněcování rasové nenávisti vůči Romům. Ostře se také postavil proti přijímání uprchlíků do EU. V roce 2013 spoluzaložil a poté vedl stranu Republika, za kterou kandidoval do Evropského parlamentu i do Senátu. Obojí neúspěšně. Loni z vedení strany odešel, aby se soustředil na prezidentské volby.

V čem budete jiný než stávající prezident?
Navážu na první otázku. Budu jiný v tom, že za mnou nestojí žádní kmotři, žádní sponzoři. Nebudu nikomu muset splácet velké peníze za kampaň, ani do Ruska, ani do žádné jiné země. Proto budu moct pracovat pro tuto zemi, v zájmu České republiky a jejích občanů. Jsem nezávislý. Můžu prokázat svou minulost, řekněme zhruba sedm roků zpátky, kdy si všichni můžou ověřit, že to, co hlásám dnes, hlásám dlouhodobě. Mé názory jsou stálé. Neříkám nic, co bych si vymyslel, že chtějí lidé slyšet. Žádný populismus.

Která nebo které země by měly být hlavním spojencem České republiky?
Česká republika by měla mít snahu být spojencem nebo být v dobrém, přátelském vztahu se všemi zeměmi, kde je to možné. Samozřejmě není možné určit pořadí, která země je důležitější a která je méně důležitá. Všeobecně je potřeba si uvědomit, že se máme orientovat na Západ. My tam patříme, ale dobré vztahy je potřeba mít s každou zemí, se kterou je to možné, která má s námi dobré úmysly, chce s námi mít dobré hospodářské a přátelské vztahy. Není možné určit pořadí.

Další kandidáti

Přečíst si už můžete také odpovědi bývalého předsedy Akademie věd Jiřího Drahoše, vysokoškolského učitele a politického aktivisty Marka Hilšera, spisovatele a textaře Michala Horáčka nebo aktivistky, zpěvačky a herečky Jany Yngland Hruškové. Odpovědi dalších kandidátů uslyšíte v následujících dnech na stanicích Radiožurnál a Český rozhlas Plus. V šestém díle odpoví na tři anketní otázky podnikatel Igor Sládek.

Lucie Kocurová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme