3 otázky pro prezidentské kandidáty. Hilšer: Vycházím z mladé generace, která vyrostla po revoluci

Český rozhlas oslovil se třemi anketními otázkami osobnosti, které se v lednu chtějí ucházet o úřad prezidenta. Ve druhém díle jsme položili tři otázky vysokoškolskému učiteli, výzkumníkovi a politickému aktivistovi Marku Hilšerovi.

KANDIDÁTI NA PREZIDENTA Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidentský kandidát Marek Hilšer. | Foto: Fotobanka Profimedia | Zdroj: Fotobanka Profimedia

V minulosti se živil jako kopáč, stěhovák nebo instalatér. Marek Hilšer je ale dnes pedagogem, lékařem a aktivistou. Patří k nejmladším zájemcům o prezidentské křeslo - je mu 41 let. V minulosti se zviditelnil třeba tím, že vnikl jako demonstrant na tiskovou konferenci vlády v Praze, kde se svlékl do půl těla.

Marek Hilšer

Je rodák z Chomutova. Těsně před revolucí s rodiči emigroval na rok a půl do Španělska. Po návratu v Česku studoval mezinárodní vztahy. Na svých stránkách píše, že na cestě po Spojených státech a Austrálii pracoval jako instalatér, kopáč nebo stěhovák. Pak v Praze vystudoval medicínu. V roce 2008 předával za mediky a akademiky ministerstvu zdravotnictví petici proti přeměně fakultních nemocnic na akciové společnosti. Dnes se živí jako vysokoškolský učitel a výzkumník, který se zaměřuje na boj s rakovinou. Loni v červenci oznámil, že chce být prezidentem. Je ženatý a žije v Praze.

Proč byste měl být prezidentem zrovna vy?
Odlišuju se od všech ostatních kandidátů, že vycházím z nové mladé generace, která vyrostla už po listopadu 1989 a nejsem napojen na žádné skupiny, které tady dříve dělaly politiku v 90. letech, v roce 2001. Jsem mladý člověk, mám hodně energie, chci pracovat pro tuto zemi a chtěl bych, aby se u nás politika začala nějakým způsobem měnit, aby se měnila politická kultura. Takže tímto se odlišuji. Obávám se a sleduji se znepokojením určitou monopolizaci moci u nás v České republice. To vnímám jako nebezpečné. Chtěl bych především podpořit občanský princip, který je velice důležitý, a chtěl bych dát i příklad svou kandidaturou, protože má smysl se prát za věci v této zemi, má smysl se zapojit a myslím si, že není dobré být vždycky skeptický, že i obyčejní lidé mohou něco dokázat.

V čem budete jiný než stávající prezident?
Myslím si, že budu jiný skoro ve všem. Jak už jsem řekl, jsem mladý, je mi jednačtyřicet, mám sílu, jsem zdravý, myslím si, že jsem slušný člověk, nejsem hulvát, který by mluvil do rozhlasu sprostě. A myslím si, že budu reprezentativní jak dovnitř České republiky, tak i navenek. A takový hlavní rozdíl: myslím si, že pro prezidenta je důležité, aby měl několik vlastností. Jednak především, aby měl rád lidi, aby byl reprezentativní a aby to byl férový člověk, který když něco řekne, tak to splní, a ne že něco řekne a za několik měsíců řekne pravý opak.

3 otázky pro prezidentské kandidáty. Drahoš: Nerozděloval bych účelově společnost jako Zeman

Číst článek

Která nebo které země by měly být hlavním spojencem České republiky?
Tak to vidím jednoznačně. Jsem člověk, který říká, že Česká republika vždycky patřila do západního civilizačního prostoru. Naše zkušenost po druhé světové válce s vytržením ze západní Evropy a spojením se s východní politickou kulturou, kde obyčejný člověk nemá žádnou hodnotu a kde rozhoduje jenom právo silnějšího, že to není správně. A já tedy říkám, naši spojenci nechť jsou v západní Evropě, ať je to Evropská unie, ať společně pracujeme na tom, abychom Evropskou unii nějakým způsobem kultivovali, abychom ji zlepšovali. To je podle mě jediná možná a správná vize pro dlouhodobou budoucnost společného soužití národních států v Evropě.

Odpovědi dalších kandidátů uslyšíte v následujících dnech na stanicích Radiožurnál a Český rozhlas Plus.

Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme