34 dětí si v říčanské léčebně posiluje zdraví podlomené havárií ve Fukušimě

Březen 2011 si asi budou děti z japonském města Namia pamatovat celý život. Havárie v nedaleké jaderné elektrárně Fukušima je vyhnala z domovů. Místa, kde žily, jsou na mnoho let zamořená radioaktivitou. Možná si ale budou dobře pamatovat i srpen 2012. Přijely totiž na ozdravný pobyt do ČR. Dnes podnikly výlet do Prahy a navštívily Černínský palác, kde sídlí ministerstvo zahraničí. Česká vláda totiž celý jejich ozdravný pobyt v říčanské Olivově dětské léčebně financuje.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Návštěva japonských dětí na českém ministerstvu zahraničí

Návštěva japonských dětí na českém ministerstvu zahraničí | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Čas dokáže hojit i hluboké rány. Na dětech tak už nebylo na první pohled poznat, že prožily hrozné zemětřesení a jadernou katastrofu.

34 středoškoláků vystoupilo z autobusu před Černínským palácem a spořádaně se shromáždilo v předpokoji bytu někdejšího ministra zahraničí Jana Masaryka. Všichni ve školních uniformách, dívky s pečlivě učesanými culíky, téměř na slovo poslouchající učitele.

Oficiality snášely děti statečně. Pookřály při prohlídce Masarykova bytu, kde je zaujal hlavně japonský sekretář a na svou dobu velmi moderně zařízená koupelna.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Pavla Nováka o japonských dětech na českém ministerstvu zahraničí v Odpoledním Radiožurnálu

Pak už byl čas jít se podívat do zahrady. Posadit se k fontáně a užívat si letního sluníčka. Spouště fotoaparátů cvakaly jako o závod. Vždyť bylo na co se dívat. Loreta, Svatovítský chrám, zahradní altán.

Tyto chvíle by mohly z jejich paměti trochu vytěsnit vzpomínky na neštěstí, které prožily. To je podle ředitelky Olivovy dětské léčebny v Říčanech Zdeny Provazníkové hlavní účel jejich pobytu.

„Určitě se baví. Je naplánovaná spousta výletů. A samozřejmě taky kromě výletů mají i léčebné procedury – inhalace, vodoléčba, sauna, perličková koupel, cvičení. Máme naplánovaný i táborák, písničky,“ říká Zdena Provazníková.

Návštěva japonských dětí na českém ministerstvu zahraničí | Foto: Pavel Novák

Mezi japonskými a českými dětmi podle ní není vůbec žádná jazyková bariéra, protože když asi děti hrají, tak se příliš nepotřebují umět dorozumět.

I ředitelka střední školy v Namii Yuko Sukumotaová je z léčebného pobytu nadšená. Děti už grilovaly na zahradě, poslouchaly jak české děti zpívají a také s nimi hrály košíkovou. V Praze se jim moc líbí a jsou vděční, že jim česko dalo možnost to všechno vidět a zažít.

Děti, které spolu chodily do jedné školy, se po prázdninách vrátí do provizorních učeben rozesetých mimo postiženou oblast. Ta, kde se narodily a až do loňského jara trávily klidné dětství, je kvůli radiaci prohlášená za neobyvatelnou.

Pavel Novák, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme