37. Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary skončil

Slavnostním ceremoniálem skončil v Karlových Varech 37. ročník Mezinárodního filmového festivalu. Hlavní cenu Křišťálový globus získal film režiséra Petra Zelenky Rok ďábla. Cenu za režii získal Asghar Massombagi za kanadský snímek Khaled. Ocenění za herecké výkony získali Ugla Egilsdóttirová z islandského filmu Smích racků William Macy za účinkování v americkém titulu Ohnisko nenávisti. Mezinárodní porota ocenila i dokument studenta pražské FAMU Filipa Remundy nazvaný Obec B.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rok ďábla - vítěz 37. MFF KV | Foto: Česká televize

Hlavní porota vedená francouzským hercem a režisér Jean-Marc Barrem, udělila zvláštní cenu německému snímku režisérky Caroliny Linkové Nikde v Africe. Ocenění za režii si odvezl Asghar Massombagi, tvůrce kanadského filmu Khaled.

Ceny za herecké výkony získali představitelka hlavní role z islandského filmu Smích racků Ugla Egilsdóttirová a William H. Macy, který účinkoval v americkém filmu Ohnisko nenávisti.

Hlavní hvězda festivalu britský herec Sean Connery, nemohl kvůli viróze přijet, a tak cenu za dlouhodobý přínos světové kinematografii převzal už dopoledne v Praze. Prostřednictvím záznamu České televize pak legendární představitel Jamese Bonda vyjádřil publiku v karlovarském kinosále hotelu Thermal svůj zájem zúčastnit se příštího ročníku festivalu.

S. Connery s karlovarskou cenou | Foto: Michal Doležal

"Jsem poprvé v Praze a nerad, že nemohu být v Karlových Varech. Byl jsem pět dní v posteli, přišli jsem o tři dny natáčení a pojišťovna nám nedovolí další zdržení," omlouval se v záznamu Connery.

Ještě před závěrečným ceremoniálem udělily ceny čtyři nestatutární poroty. Členové mezinárodní poroty filmového tisku FIPRESCI ocenili německý snímek režisérky Caroline Linkové nazvaný Nikde v Africe. Zvláštní uznání získalo dílo korejského režiséra Mina Boung-huna Není čas na slzy.

Porota Mezinárodní federace filmových klubů odměnila tradiční Cenou Dona Quijota mexický snímek Pohádky na dobrou noc režiséra a scenáristy Ignacia Ortíza Cruze.

Členům ekumenické jury se nejvíc líbil film polského tvůrce Michala Rosy s názvem Ticho. Zvláštní cenou odměnili japonský snímek Rodinné pouto, který natočil podle vlastního scénáře Jinsei Tsuji.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme