59 let od konce války

Přesně 59 let dnes uplynulo od konce zatím nejstrašnějšího válečného konfliktu v dějinách lidstva - druhé světové války. Na řadě míst Česka si tento den připomněly například vojáci, politici a pamětníci. Členové historických vojenských spolků přichystali rekonstrukce posledních bitev války a také jízdy historických vojenských vozidel. Státní svátek připomínající vítězství nad nacismem se letos poprvé slaví jako Den vítězství, v předchozích letech byl tento den v kalendáři označen jako Den osvobození.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

bitva

bitva | Foto: Jan Queisner

8. května 1945 podepsali Němci v Berlíně bezpodmínečnou kapitulaci. Byla v pořadí druhá, a nařizovala německým jednotkám složení zbraní do půlnoci z 8. na 9. května. Kapitulaci podepsal polní maršál Wilem Keitl s dvěma dalšími generály a vysílal ji tehdejší Sovětský rozhlas v přímém přenosu do celého světa. "Keitl vstává, přichází ke stolu, sedá si, snímá si násadku, podepisuje." Toto už není pouhý papír, říká v Moskvě spokojený Stalin. Ví moc dobře, že v Československu je 8. května ještě stále plně ozbrojená německá armáda, která odmítá kaitulovat a bojuje s povstalci. "Ale spoléhám na to, že rudé armádě se podaří je přivést k rozumu." Druhá světová válka byla nejrozsáhlejším a nejničivějším válečným konfliktem v dějinách lidstva. Bylo do ní postupně zataženo 61 zemí s více než 80 procenty obyvatel planety. Po dobu 6 let umíral každé 3 vteřiny jeden člověk. Celkem jich bylo 60 miliónů a z toho necelá polovina přímo na bojištích.

Konec zatím nejstrašnějšího válečného konfliktu v dějinách lidstva si na řadě míst Česka připomněli vojáci, politici a pamětníci. Tradičně se konal pietní akt u hrobu neznámého vojína na pražském Vítkově a slavnostní přísaha vojáků na Pražském hradě. Hromové "Tak přísaháme" zaznělo dnes na Hradčanském náměstí naposledy. Čtyři sta mladých mužů jako poslední vojáci nastoupilo do povinné služby vlasti. Po Vánocích už bude armáda plně profesionální.

Výročí konce války si na pražském Vítkově připomněli pamětníci květnových událostí. Oslav se účastnil i prezident republiky Václav Klaus, politici a představitelé hlavního města. Položili věnce k hrobu neznámého vojína a poklonili se jeho památce.

Poslední výstřely druhé světové války v Evropě dnes zásluhou členů historických klubů padly i ve Slivici na Příbramsku. V autentickém prostředí se na 300 vojáků pokusilo sehrát historickou bitvu, která vešla do učebnic dějepisu. Do boje vyjely například dobová terénní vozidla, motocykly, obrněné vozy nebo americké džípy. Bojovaly také dva tanky T-34. Rekonstrukce bitvy začíná ve dvě hodiny po poledni.

Volynští Češi z České republiky, Polska a Spojených států slavili také, a to v Krásném Dvoře na Lounsku. Krajané, jak se navzájem Češi z Volyně oslovují, se v Krásném Dvoře setkávají vždy jednou za dva roky. Celý den věnují vzpomínkám na život ve Volyni, která patřila kromě Ukrajiny také k Polsku a k Ruské říši. Volyňských Čechů žije nyní u nás asi šest tisíc.

Osvobození a památku obětí fašismu si jako každý rok na Národním hřbitově v Terezíně připomněli členové a příznivci KSČM. V projevu poslankyně Květa Čelišová mimo jiné uvedla, že se dnes zapomíná na zásluhy Rudé armády o naše osvobození a že je to nevděk, kterému bychom neměli podléhat. Stejně tak je prý smutné a ostudné, že se naše země stala součástí válečného paktu svou angažovaností v iráku, Afghánistánu a Jugoslávii, dke i dnes umírají lidé. Na plochu terezínského hřbitova pak nastoupily ženy a děti, aby tu k pomníčkům položily květiny. Komunistickou manifestaci zakončila jako obvykle internacionála.

Markéta Kaclová, Marek Janáč, Zuzana Bančanská, Miroslav Zimmer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme