Stát znovu předělal pravidla pro 5G aukce. Vrací, co sám před třemi měsíci vyškrtl

Telekomunikační úřad opět přepracoval podmínky aukce 5G frekvencí, která má do Česka přitáhnout i dalšího operátora. Snížily by se tak ceny za data a volání. Za poslední rok je to už třetí varianta. Podle původního plánu přitom měly být kmitočty několik měsíců prodané. Po změně v zadání se teď stát částečně přiklání k tomu, co navrhoval exšéf úřadu Jaromír Novák. Tomu přitom ministerstvo průmyslu a obchodu vytýkalo, že aukci připravil špatně.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Symbol nové sítě 5G

Telekomunikační úřad opět přepracoval podmínky aukce 5G frekvencí. (ilustrační foto) | Foto: Yves Herman | Zdroj: Reuters

Úřad do pravidel dražby vrátil vyhrazení bloku frekvencí v pásmu 700 MHz pro nového operátora. Kmitočty v tomto pásmu jsou důležité pro celoplošné pokrytí. Část spektra výhradně novému zájemci vyčleňoval už první návrh dražby z loňského června, ale v druhé verzi z letošního března od tohoto záměru ČTÚ upustil. Důvodem byly spory s ministerstvem průmyslu a obchodu.   

­Nové podmínky aukce 5G sítí jsou podle velkých operátorů protiprávní. Nevylučují, že je napadnou

Číst článek

První návrh aukce totiž úřad připravil pod vedením bývalého předsedy Jaromíra Novák. Ten ovšem po neshodách s ministerstvem rezignoval. Šéfovi resortu Karlovi Havlíčkovi za hnutí ANO se navržené podmínky zdáli málo atraktivní a požadoval jejich předělání. Novák ale zásahy ministerstva odmítal s tím, že nepovedou ke vstupu velkého operátora a ke zlevnění služeb. Start aukce se kvůli tomu zpozdil a do teď nebyla vyhlášena.

Současná předsedkyně telekomunikačního úřada Hana Továrková navrácení bloku pro nováčka v nejnovější – tedy ve třetí - variantě dražby zdůvodňuje tím, že se objevilo několik vážných zájemců a že ČTÚ vyhověl jejich připomínkám. „Ověřili jsme si, že jejich zájem je opravdu vážný. Zájemců o pásmo 700 MHz je víc,“ vysvětlila Továrková Radiožurnálu.

Možní zájemci

Z veřejných připomínek k aukci, které možní zájemci poslali na ČTÚ, Továrková vyvozuje, že jde o společnosti Nordic Telecom, Sazka, České radiokomunikace a ČEZ. Jestli budou mít zájem frekvence nakoupit a stát se plnohodnotným čtvrtým operátor ale zatím není jasné. Například České radiokomunikace to zatím komentovat nechtějí, dokud nebudou definitivní podmínky.

Letáky, přednášky a besedy. Česko plánuje osvětovou kampaň o 5G sítích, experty pošle i do Jeseníku

Číst článek

Zájmem zapojit se do dražby se ale nikdy netajila společnost Nordic Telecom. Když přitom telekomunikační úřad ve druhé variantě aukce zrušil vyhrazení kmitočtů pro nového konkurenta, upozorňovala na snížení šance, že na trh čtvrtý hráč vstoupí. „Dlouhodobě deklarujeme, že máme zájem o další pásma a že na nich hodláme poskytovat mobilní služby,“ okomentoval mluvčí společnosti Ján Bruno Tropp nejnovější změnu v zadání. 

Sazka, která v současnosti nabízí mobilní služby jako virtuální operátor, změnu podmínek uvítala. „Vnímáme to jako pozitivní krok proto, aby v České republice mohl přibýt čtvrtý operátor,“ uvedl mluvčí Sazky Václav Friedmann.

Národní roaming

V přepracované aukci ale telekomunikační úřad zachoval podmínku, kterou napadli velcí operátoři jako nedovolenou státní podporu. Týká se pravidel, podle kterých musí současní hráči pustit nováčka do svých sítí. Jde o takzvaný národní roaming. Úřad nadále počítá s tím, že nárok na něj budou mít i držitelé frekvencí v pásmu 3,7 GHz z dražby z roku 2017, pokud splní další požadavky na budování vlastní sítě. Z menších společností tyto kmitočty získal zmíněný Nordic Telecom a ostravská Poda.  

Muž z Jeseníku ve svých novinách burcuje proti testování 5G sítí. ‚Rozhodl to nedouk,‘ vysvětluje

Číst článek

Trojice velkých operátorů to ale považuje za nedovolené zasahování do podmínek již ukončené dražby. Někteří z nich kvůli tomu nevyloučili, že aukci napadnou u soudu nebo Evropské komise. „V podmínkách, které úřad zveřejnil, je tato věc v podstatě beze změny, takže stále trvá tato naše výtka,“ řekl výkonný ředitel Asociace provozovatelů mobilních sítí Jiří Grund. Ta sdružuje tři největší operátory. Grund dodává, že podmínky národního roamingu deformují trh.  

Šéfka telekomunikačního úřadu Hana Továrková ale odmítá, že by pravidla pro národní roaming byla zavadná. „Velcí operátoři samozřejmě nemůžou mít radost z toho, že by mohl přijít někdo nový,“ podotýká s tím, že úřad zároveň oproti předcházejícímu zadání zvýšil pro nováčky nároky na výstavbu vlastní infrastruktury, bez které národní roaming nedostane.

Současní operátoři a případní zájemci teď mají měsíc, aby třetí podmínky aukce opět připomínkovali. Telekomunikační úřad pak bude mít další měsíc na jejich vypořádání. Vyhlášení aukce podle definitivních podmínek úřad plánuje přelom července a srpna.

Jakub Horáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme