Dražba 5G frekvencí a boj o čtvrtého operátora přešly do ostré fáze. S příhozy začali operátoři v úterý

Dražba frekvencí pro superrychlé sítě 5G generace odstartovala. Vyplývá to z informací Radiožurnálu. Zájem o volné kmitočty projevilo sedm společností, jejich jména ale Český telekomunikační úřad, který tendr organizuje, nezveřejnil. Vedle rozvoje sítí páté generace má aukce na český trh přitáhnout novou konkurenci současným operátorům a tím zlevnit mobilní služby, které podle srovnání Evropské komise patří dlouhodobě k těm nejdražším v Evropě.

Praha (Aktualizováno: 11:08 11. 11. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dražbu, ve které se soutěží o frekvence v pásmech 700 MHZ a 3,5 GHz, už rok doprovázejí komplikace. ilustrační foto | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Podle informací Radiožurnálu začali operátoři s příhozy už v úterý. Start aukce potvrdilo i tiskové oddělení Českého telekomunikačního úřadu. „Uvádíme, že aukce již začala,“ napsala Radiožurnálu mluvčí Barbora Havelková.

Třetí velký operátor spouští komerční 5G síť, v částech Prahy a Brna bude fungovat pro klienty T-Mobilu

Číst článek

Jasno ale nadále není v tom, kdo se do aukce přihlásil. Telekomunikační úřad zveřejnil pouze počet zájemců, kterých je sedm. Úřad neupřesnil, o jaké společnosti jde. V minulých tendrech přitom podobné informace poskytoval. Jména hodlá úřad publikovat až po ukončení aktivní části aukce, dodala mluvčí Havelková.

Kromě velkých operátorů - O2, T-Mobile a Vodafone - projevily v minulosti zájem také společnosti Nordic Telecom, Poda nebo Sazka. Operátoři ale s poukazem na podmínky aukce odmítají potvrdit, jestli se přihlásili, a sdělovat jakékoliv další podrobnosti.

Spor o podmínky

Dražbu, ve které se soutěží o frekvence v pásmech 700 MHZ a 3,5 GHz, přitom už rok doprovázejí komplikace. První podmínky, které ČTÚ navrhl pod vedením bývalého šéfa Jaromíra Nováka loni v létě, požadovalo upravit ministerstvo průmyslu a obchodu. Spor ukončila letos v lednu Novákova rezignace. Expředseda totiž zásahy ministerstva odmítal s tím, že nepovedou ke vstupu čtvrtého plnohodnotného operátora na trh.

Do aukce pro sítě pátě generace se přihlásilo 7 společností. Polostátní ČEZ mezi nimi nakonec není

Číst článek

Vláda do čela úřadu následně zvolila současnou předsedkyni Hanu Továrkovou, která podmínky dvakrát přepracovala. Finální zadání, které úřad vyhlásil letos v srpnu, ovšem současní operátoři napadli u soudu zejména kvůli údajné nedovolené veřejné podpoře. Takzvané velké trojce vadí také omezení počtu frekvencí, které můžou získat. Nízké limity podle nich zhorší kvalitu 5G sítí.

Městský soud v Praze všechny žaloby zamítl. Aukci ovšem operátoři hodlají napadnout znovu. Vedle toho si navíc stěžují i u Evropské komise.

Samotná dražba, jejíž souhrnná vyvolávací cena začíná 5,4 miliardy, se přitom může protáhnout na několik týdnů. ČTÚ v minulosti odhadl, že vítěze oznámí před Vánoci. Teprve potom kmitočty operátorům oficiálně přidělí.

Jakub Horáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme