Je to vražda, varoval hoax před 5G sítěmi. Meteorologové přitom jen opravovali radar

Zavádění sítí páté generace pro rychlejší internet doprovází řada nepravdivých informací. Nejnovější hoax na sociálních sítích ukazoval lidem hrozivě vyhlížející barevnou mapu z meteoradaru. Doplňoval ji příspěvek se slovy: „Je to vražda!“ Za chybu přitom mohli meteorologové, jejichž radar při opravě ukázal lidem chybná data, jak potvrdili serveru iROZHLAS.cz.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Všichni pozor! Takhle vypadá první spuštění 5G na plno! Je to vražda!“ objevilo se ve středu ve facebookové skupině (NE)očkování. Příspěvek doprovázela mapa z meteoradaru s barevným okem od modré po oranžovou.

Se zaváděním sítí páté generace ale neměla mapa nic společného, jak na twitteru upozornil radní Českého telekomunikačního úřadu Lukáš Zelený.

„Konspirátoři rozšířili snímek obrazovky s tím, že takto intenzivně vyzařují sítě páté generace spuštěné na části území hlavního města Prahy. Přitom kruhový obrazec zasahoval téměř celé území republiky. K tomu se pojila i informace, že dochází k poškozování zdraví obyvatel,“ popsal pro iROZHLAS.cz.

Oprava radaru meteorologů

Podle Zeleného byla ale na vině údržba meteoradaru ukazujícího blížící se srážky. A meteorologové takovou chybu uznali, mohla za ni oprava radaru Brdy.

Hoaxy o 5G využívají obchodníci se strachem, není to technologie z Marsu, říká exšéf telekomunikačního úřadu

Číst článek

„Jednalo se o servis radaru. Při kalibraci měření vznikl únik dat, nebyla to reálně naměřená data,“ upřesnil Petr Novák, vedoucí radarového oddělení Českého hydrometeorologického úřadu.

„Po zjištění byla chybná data odstraněna a takřka okamžitě byli upozornění partneři, například Letový provoz,“ dodal.

Meteorologové se zároveň již v úterý za chybu omluvili v e-mailu uživatelům, kteří dostávají provozní oznámení: „Během servisních prací se dostala ven i data, která byla generována pouze pro testování citlivosti přijímače. Za tuto neúmyslnou mystifikaci uživatelů se omlouváme.“

‚Posílejte nám hoaxy‘

Český telekomunikační úřad následně vyzval veřejnost, aby mu podobné hoaxy zasílala. „Pokud narazíte stejně jako náš radní Lukáš Zelený na tento či podobný hoax, pošlete nám jej na e-mail 5Ghoax@ctu.cz. Obdržená upozornění pravidelně vyhodnocujeme a lživé zprávy vyvracíme,“ uvedl úřad na twitteru.

Muž z Jeseníku ve svých novinách burcuje proti testování 5G sítí. ‚Rozhodl to nedouk,‘ vysvětluje

Číst článek

Podle Zeleného pak lidé, kteří úřad kontaktují, dostanou k hoaxu relevantní vysvětlení. Zároveň úřad využívá takové podněty veřejnosti ke zlepšení informací o 5G sítích na speciálním webu.

„Jelikož se mnohé nepravdivé zprávy opakují, rozhodli jsme se část vysvětlení zobecnit a zestručnit. Následně jsme je v podobě otázek a odpovědí zveřejnili na speciální webové stránce www.ctu.cz/5G. Informace uvedené na této stránce jsme nedávno aktualizovali a rozšířili,“ doplnil Zelený.

Hoaxy ohledně 5G se podle něj zpravidla týkají nepříznivých vlivů na lidské zdraví a přírodu.

„Jedna z posledních zaznamenaných lživých zpráv se týkala toho, že testování 5G sítě v centru Prahy vyhnalo z bytu prvního člověka, jelikož se u něj projevila ‚radiofrekvenční nemoc‘. A že podnět podaný hygieně zůstal bez odezvy, a tak muž dočasně bydlí u známých mimo Prahu a bojí se, že se nebude moci do bytu vrátit,“ přiblížil.

Zároveň odmítl, že by obavy z 5G sítí byly opodstatněné. „Našemu úřadu nejsou známy žádné recenzované studie, které by naznačovaly nějakou spojitost sítí 5G s ohrožováním lidského zdraví, natož jakýkoliv mechanizmus působení,“ uzavřel Zelený.

Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme