6 let za manipulaci s bankomaty

Za pokus manipulovat s bankomaty si pachatel vysloužil šest let vězení s ostrahou. Šestatřicetiletého rumunského občana Nicolaie Birsana tam dnes městský soud v Praze poslal za to, že se v dubnu pokusil společně se dvěma dosud neznámými spolupachateli nainstalovat do bankomatu České spořitelny ve vestibulu stanice metra Dejvická zařízení na čtení platebních karet, aby si mohl udělat kopie. Dopustil se tak trestného činu pokusu o padělání a pozměňování peněz.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nicolai Birsam | Foto: Marta Myšková

Navíc při zadržení předložil policii falešný pas. V Česku byl nezákonně. Obhájkyně si ponechala lhůtu na rozmyšlenou, a rozsudek tak není pravomocný. Za přípravu padělání a pozměňování peněž mu hrozilo pět až 10 let vězení.

Kriminalisté kromě snímacího zařízení na čtení karet zajistili i miniaturní kameru na zjišťování zadaného kódu a nástavec na otvor pro vkládání platebních karet, který měl skrýt kopírovací zařízení. Česká spořitelna už začala jako ochranu do svých bankomatů instalovat zařízení, která znemožní kopírování karty.

Nicolai Birsam před soudem | Foto: Marta Myšková

Markéta Kaclová, Štěpánka Čechová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme