60. výročí zahájení československého vysílání Svobodné Evropy připomíná řada akcí

V květnu před 60. lety začalo československé vysílání Rádia Svobodná Evropa z Mnichova. Právě v těchto dnech vrcholí akce, které toto výročí připomínají.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Svobodně. Vladimír Beneš (vlevo) a Tibor Molek.

Svobodně. Vladimír Beneš (vlevo) a Tibor Molek. | Foto: Pecák Zdeněk

Možnost se setkat se dvěma pamětníky, kteří od začátku československého vysílání pracovali v Rádiu Svobodná Evropa, měl dnes redaktor Radiožurnálu Zbyněk Zikmund, podle něhož jsou oba úžasně vitální pánové.

Tiboru Molkovi je jednaosmdesát let a byl dnes také hostem Dopoledního Radiožurnálu. Vladimíru Benešovi je dokonce 87 let. Oba dva zůstali po roce 1990 v Mnichově a do Prahy teď přijeli právě kvůli tomuto výročí.

Tibor Molek například vyprávěl, jakým způsobem se dostal z Československa do Rakouska. 13. ledna 1953 se s dalšími čtyřmi lidmi pokusil přeplavat Dunaj.

Přehrát

00:00 / 00:00

Akce k 60. výročí začátku československého vysílání Rádia Svobodná Evropa připomíná redaktor Zbyněk Zykmund

„Ten přechod byl skutečně velmi těžký. Protože to už bylo pohraniční pásmo, které jsme museli v noci přejít se zfalšovaným potvrzením, že jsme toho do pohraničního pásma vůbec mohli přijít, a ráno přeplavat to malé rameno, Moravěnku, do Dunaje u Děvína.“

Jednoho z nich tehdy pohraničníci zastřelili, jeden se utopil a pouze tři lidé včetně pana Molka se dostali do Rakouska. Jeho matka v Československu dostala tříletý trest vězení za to, že její syn emigroval. Tibor Molek potom působil ve slovenské redakci Svobodné Evropy v Mnichově a také v Lisabonu.

Jedinečný Tigrid

Vladimír Beneš utekl z Československa už v červnu 1948 a ve Svobodné Evropě pak pracoval víc než 40 let. Pan Beneš dodnes nejvíc vzpomíná na Pavla Tigrida.

„Když někdo něco špatně napsal, nebo ne tak, jak on si představoval, a ten dotyčný nebyl schopný něco jiného napsat, tak si sedl a za půl hodiny to napsal. On byl jediný. Pak jsme měli jiné ředitele; někteří byli solidní, někteří byli blbí, tak jak to holt bývá, ale on byl unikum.“

K výročí i kniha, mše, konference a výstava

Návštěva těchto nestorů Rádia Svobodná Evropa v Praze ale nebyla jedinou dnešní akcí v souvislosti s 60. výročím zahájení československého vysílání. V budově Českého rozhlasu na Vinohradech dnes byla slavnostně pokřtěna kniha „Svobodně“, která je věnovaná dějinám Rádia Svobodná Evropa. Na večer naplánováno také setkání veřejnosti s autorským týmem knihy.

Od 19 hodin potom bude v kostele svaté Ludmily v Praze na Vinohradech biskup Václav Malý sloužit mši za zesnulé československé pracovníky Svobodné Evropy.

Zítra ráno začíná v Senátu mezinárodní konference k zahájení československého vysílání Svobodné Evropy. Vystoupí na ní premiéři Česka a Slovenska Petr Nečas a Iveta Radičová. Dále potom historici, bývalí ředitelé nebo také člen současného vedení Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda, které dnes vysílá například do Afghánistánu, Iráku nebo Íránu.

Zítra v půl sedmé večer pak začíná ve Valdštejnské zahradě Výstava "Svobodně!", která zachycuje významné milníky v historii Svobodné Evropy prostřednictvím osobností československé redakce. Výstava potrvá až do 17. června.

Zbyněk Zykmund Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme