63 let od okupace Československa

Právě dnes si připomínáme 63. výročí zřízení Protektorátu Čechy a Morava. 15. března 1939 začala okupace našeho území hitlerovskými vojsky. Zřízení Protektorátu Čechy a Morava předcházelo v Berlíně jednání v noci ze 14. na 15. března mezi říšským kancléřem Adolfem Hitlerem a prezidentem republiky Emilem Háchou. Tam obě zúčastněné strany podepsaly připravené prohlášení, které rozhodlo o osudu Čechů na dalších šest let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

okupace 15. března 1939 | Foto: Radio Praha

Národu to pak oznámil právě Emil Hácha. "Po delším rozhovoru s římským kancléřem - po zjištění situace rozhodl jsem se prohlásiti, že odevzdávám osud českého národa a státu s plnou důvěrou do rukou vůdce německého národa."

Přehrát

00:00 / 00:00

Emil Hácha oznamuje kapitulaci Československa

Někdejší protifašistický studentský vůdce a bývalý předseda Svazu bojovníků za svobodu Jakub Čermín připomíná, že na dobu represí ze strany okupantů by se nemělo zapomínat. Podle něho byl proto odsun Němců z našeho území po porážce fašistického Německa jen přirozeným vyústěním prožitého utrpení. Domnívá se ale, že i přesto by se měly obě strany usmířit. "Cesta do budoucnosti je skutečně usmíření, ale já ho vidím nejprve, že si musíme říci: Vy jste se dopustili hrubých nepopsatelných trestných činů, my ale také, a pojďme do katedrál a řekněme, že jsme hřešili proti sobě, že to už nechceme dělat, ale všechno se napravit nedá."

Markéta Kaclová, Viktorie Hošková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme