72 hodin na opuštění země. Mexiko vyhostilo velvyslance KLDR, Česko zatím podobný krok neplánuje

Mexické ministerstvo zahraničí dalo v pátek severokorejskému velvyslanci 72 hodin na opuštění země. Jde o reakci mexické vlády na sérii bombových testů v KLDR. K podobnému kroku vyzvaly členské státy OSN Spojené státy. Česko zatím nic podobného neplánuje.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severokorejský velvyslanec v Česku Kim Pchjong-il, syn bývalého severokorejského diktátora a zakladatele komunistického režimu v KLDR Kim Ir-sena | Zdroj: František Vlček / MAFRA / Profimedia

„Mexická vláda oznámila panu velvyslanci Kim Hjong-gilovi, že je persona non grata a dala mu 72 hodin na opuštění země,“ píše se v prohlášení podle serveru NKNEWS.org. Na členské státy OSN už kvůli severokorejským testům jaderných zbraní apelovaly Spojené státy. Vyzvaly země, aby utlumily vztahy s KLDR.

Černínský palác předvolal velvyslance

Česko podobný krok jako Mexiko prozatím neplánuje, zní odpověď pro server iROZHLAS.cz. Ministerstvo zahraničních věcí (MZV) si ale předvolalo velvyslance KLDR. Už v sobotu česká diplomacie v prohlášení vyzvala KLDR, aby od destabilizujících aktivit upustila a okamžitě začala dodržovat své mezinárodní závazky.“

„V minulých dnech se na MZV uskutečnila schůzka, na kterou si náměstek pro řízení sekce mimoevropských zemí, ekonomické a rozvojové spolupráce Martin Tlapa předvolal velvyslance KLDR,“ napsala serveru iROZHLAS.cz mluvčí české diplomacie Irena Valentová. Další postup české ministerstvo řeší 8. a 9. září na unijní schůzce v Tallinu.

Strýček Kim Čong-una

Velvyslancem v KLDR v Česku je Kim Pchjong-il, syn bývalého severokorejského diktátora a zakladatele komunistického režimu v KLDR Kim Ir-sena. Kim Pchjong-il byl podle médií od konce 70. let v exilu na různých diplomatických postech v Evropě, aby nemohl zasahovat do politiky v KLDR.

Bludištěm rodu Kimů. Odhalte nejtajnější dynastii světa v interaktivním rodokmenu

Číst článek

U svého otce, který v KLDR vládl od 40. let do roku 1994, prý upadl v nemilost kvůli svému nevázanému životnímu stylu.

Média také spekulují o tom, že díky velké fyzické podobnosti s otcem, kterého obyvatelé KLDR stále považují za poloboha, je pro severokorejskou vládu politickou hrozbou. Letos v únoru informovala jihokorejská média o tom, že Kim Čong-un se rozhodl svého strýce Kim Pchjong-ila potají sledovat a do Prahy za ním poslal špióna.

Filip Harzer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme