‚Zrůdnost, která nesmí být zapomenuta.‘ Stovky lidí si v Ležákách připomněly vypálení obce nacisty

Stovky lidí se zúčastnily pietního aktu, který připomněl 76. výročí vyhlazení osady Ležáky nacisty, a uctily památku 52 vyvražděných obyvatel obce. Ležáky nacisté vypálili 24. června 1942 jako odvetu za atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha, dva týdny po vyhlazení Lidic.

Tento článek je více než rok starý.

Ležáky (Aktualizováno: 14:17 24. 6. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uctění památky obyvatel obce Ležáky na Chrudimsku v původním místě této osady vyhlazené nacisty v roce 1942.

Uctění památky obyvatel obce Ležáky na Chrudimsku v původním místě této osady vyhlazené nacisty v roce 1942. | Foto: David Taneček | Zdroj: ČTK

Premiér Andrej Babiš (ANO) v projevu vyzdvihl důležitost NATO a EU pro uchování míru v Evropě. Připomněl, že Ležáky jsou místem tragédie, která se nesmí opakovat.

„Atmosféra tohoto místa je velmi působivá. Přesto zde dosud leží tíha smutku tragédie, která se tu v červnu roku 1942 odehrála. Byla to zrůdnost, která nesmí být nikdy zapomenuta,“ řekl Babiš.

Na půdorysech devíti domů s žulovými náhrobky a vytesaným křížem lidé uctili památku padesáti dvou zavražděných obyvatel obce Ležáky. | Foto: David Taneček | Zdroj: ČTK

„Važme si toho, že spory a možné konflikty v Evropě dnes řešíme a budeme řešit jednáním, konsenzem a dialogem v rámci EU, která je především projektem míru a spolupráce. Posilujme NATO a buďme v něm spolehliví a aktivní, ať se žádná válka do Evropy ani k nám už nikdy nevrátí,“ řekl premiér.

Zemřela Marie Jeřábková, jedna ze dvou přeživších vyhlazení Ležáků

Číst článek

Místopředsedkyně Senátu Miluše Horská v proslovu varovala před omezením demokracie a svobod a vyzvala, aby občané byli aktivní. „Nedopusťme, aby se období nesvobody opakovalo. Nesvoboda a ti, kdo chtějí pokořit demokracii a pošlapat lidská práva, jsou součástí naší společnosti. Každá doba vyžaduje, aby lidé nebyli lhostejní vůči tomu, co se kolem nich děje. Ať prosím lhostejnost a strnulost není naším novým nebezpečím,“ řekla Horská.

Očekává, že společnost, která má zkušenost ze dvou diktatur, by měla být v boji se zlem posilněna. „Jsme těmito zkušenostmi dobře vyzbrojeni. Nelze proto mlčet i před současnými plíživými snahami o okleštění našich svobod, před oligarchizací politiky, napadáním naší prozápadní orientace a tak dále,“ řekla.

Pietního aktu se zúčastnili kromě lidí z okolních obcí také hosté z Česka i ze zahraničí. Do Ležáků dorazila také Jarmila Doležalová, rozená Šťulíková, jedna ze dvou sester, které jako jediné vyvraždění vesnice přežily. Její sestra Marie letos v únoru zemřela ve věku 76 let.

Víme všechno o tragédii Ležáků? ‚Historici ano, ale je třeba informovat veřejnost,‘ říká historik Kyncl

Číst článek

Přežily jen dvě sestry

Tradiční součástí pietního aktu v údolí, kde se osada nacházela, bylo kladení desítek věnců u pomníku nazvaného Kniha obětí. Následovalo čtení jmen zavražděných obyvatel osady. Po proslovech a zapálení ohně do prostoru seskočili výsadkáři.

Nacisté Ležáky vyhladili kvůli zjištění, že parašutisté vycvičení v Británii z Ležáků udržovali vysílačkou Libuše spojení mezi domácím a zahraničním odbojem. První zprávy o odbojové síti na Pardubicku dostali nacisté od parašutisty Karla Čurdy. Nacisté 24. června v Pardubicích popravili 34 dospělých obyvatel obce, dalších sedm lidí z Ležáků a více než 40 spolupracovníků parašutistů nacisté zastřelili 25. června a 2. července. Třináct dětí z Ležáků odvlekli, 11 jich našlo smrt 25. července v plynovém voze v polském Chelmnu.

Přežily jen sestry Marie a Jarmila Šťulíkovy, kterým bylo v době, kdy byly poslány do Německa na převýchovu, jeden a dva a půl roku. Dnes je místo bývalé kamenické osady národní kulturní památkou, osadu připomínají žulové pomníky s vytesaným křížem na půdorysech devíti domů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme