77 procent studentů nemá představu, co změní reforma vysokých škol

Na poslední únorový týden chystají někteří studenti protesty proti reformě vysokých škol. 77 procent vysokoškoláků přitom vůbec nemá představu o tom, jaké změny po přijetí reformy na školách budou. Vyplynulo to z průzkumu magazínu Studenta, na otázky odpovědělo 650 studentů z 5 univerzitních měst.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Symbolickým vyhozením melounů s balkonu Právnické fakulty UK prezentovali studenti názor na "vyhozených" 90 miliónů korun na reformu vysokých škol

Symbolickým vyhozením melounů s balkonu Právnické fakulty UK prezentovali studenti názor na "vyhozených" 90 miliónů korun na reformu vysokých škol | Zdroj: ČTK

Jen 3 procenta vysokoškoláků odpověděla kladně na otázku, zda mají o připravované reformě vysokých škol dostatek informací. Studenti si ale zároveň podle výsledků ankety uvědomují nutnost změn. Zajímavou informací je také to, že dvě třetiny studentů nezná důvody dosavadních protestních akcí proti plánovaným změnám.

„Tam je základní otázka i toho, kdo vlastně za studenty mluví. V tuto chvíli je to SK RVŠ (Studentská komora Rady vysokých škol, pozn.red.). Samozřejmě mají nějakou právní legitimitu, ale skutečnost je taková, že naprostá většina studentů je nezná. Potom se ptám, kdo má vlastně za studenty mluvit. A jediná možnost je udělat nějaký větší panel, kde si ministr připomínky vyslechne,“ řekl organizátor průzkumu Adam Kožela.

Upřesnil, že většinu studentů totiž činnost akademických senátů nezajímá, většina do nich ani nevolí senátory. „Na některých školách studenty téma zajímá, většinou na filozofických školách, kde se věnují politickým tématům. Naproti tomu na ekonomických školách jsou studenti více individuální a o otázky akademické samosprávy se nezajímají. Z průzkumu vyšlo, že se voleb neúčastní prakticky nikdy asi dvě třetiny studentů,“ dodal Kožela.

Předseda Studentské komory Rady vysokých škol (SKR VŠ) se k výsledkům ankety nechtěl vyjádřit, protože nezná metodologii průzkumu.

Studenti například před třemi týdny vyhazovali z balkonu Právnické fakulty 90 melounů, jako symbol 90 milionů korun, které příprava zákonů stála. Pak následoval protestní pochod k Úřadu vlády.

Vyjádřili tím tak nesouhlas například se zavedením školného nebo s omezením akademických svobod. V příštích týdnech by dva reformní zákony měla projednat vláda.

Klára Bílá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme