8. července podepíší Česko a USA smlouvu o radaru

První smlouvu k americké radarové základně ve vojenském újezdu Brdy podepíše naše republika příští úterý. Po dnešním jednání Bezpečnostní rady státu to řekl vicepremiér Jiří Čunek. Potvrdil tak datum návštěvy americké ministryně Condoleezy Riceové v Česku. Náčelník generálního štábu Armády ČR Vlastimil Picek byl ale ohledně termínu návštěvy ministryně opatrnější. Podle něj datum ještě není striktně dané.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

C. Riceová | Foto: Alexandr Pícha

Jiří Čunek je ale pevně přesvědčený: "Já si myslím, že už je to jasné, 8. července. Ano, definitivně na 8. července je stanovený den podpisu smlouvy, tedy té jedné smlouvy, ne SOFA."

Podpisovat se bude hlavní česko-americká smlouvu o vybudování radarové základny ve vojenském prostoru v Brdech. Česká vláda ji schválila už 21. května. Ve zmíněné doplňkové dohodě SOFA zbývá vyřešit ještě poslední problém, který se týká daní. Smlouva upravuje podmínky pobytu amerických vojáků na českém území. Podle vicepremiéra Alexandra Vondry by pak ratifikace smluv v českém parlamentu mohla odstartovat v srpnu, závěrečné schvalování přijde na řadu až za několik měsíců.

Část amerického protiraketového štítu - a to samotné rakety - mají být v sousedním Polsku. Spojené státy v uplynulých dnech podle všeho předložily poslední nabídku pomoci s modernizací polské armády. Polsko očekává stvrzení dohod příští týden.

Vicepremiér Jiří Čunek vývoj u našich sousedů přivítal: "Přeci jenom jsou to dvojstranné vztahy, které jsme my povýšili na mnohostranné tím, že jsme chtěli zařadit radar do součinnosti Severoatlantické aliance. Co dělá Polsko nás velmi zajímá a je dobře, že Poláci se k této věci začínají stavět pozitivně. Nicméně není to pro nás bezpodmínečně zásadní."

Nikola Bojčev, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme