8. května zůstanou větší obchody zavřené. Zmatky kritizují někteří obchodníci i politici

Zatímco na Svátek práce jste si mohli nakoupit v každém obchodě, 8. května zůstanou ty velké zavřené. Nekoupíte si jídlo ani elektroniku. Od minulého října nesmí ve vybrané svátky otevírat obchody s nákupní plochou větší než 200 čtverečních metrů.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

8. května zůstanou zavřené velké obchody (ilustrační foto) | Zdroj: Pixabay

Obchody, které prodávají zboží na ploše větší než 200 metrů čtverečních, musí mít od loňského roku v určité dny zavřeno. Podle odpovědí Pražanů je ale jasně vidět, že málokdo jasně ví, jaké dny to vlastně jsou. Protože zatímco na svátek práce zůstaly obchody otevřené, 8. května v nich nenakoupíte.

Zmatky vysvětluje Renáta Burianová, předsedkyně odborového svazu pracovníků obchodu, která se na přípravě zákona o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě podílela. „Chtěli jsme, aby tam byly křesťanské svátky. Pak jsme vycházeli z toho, aby to byly významné svátky pro Českou republiku," popsala Burianová.

Kdy je zavřeno?

Obchody definované zákonem musí mít zavřeno: 1. ledna, na Velikonoční pondělí, které letos připadlo na 17. dubna, 8. května, 28. září, 28. října a oba svátky vánoční. Na to, jak zákony dodržují, se Obchodní inspekce zaměří i na Den vítězství.

„Kontroly budou pokračovat i v podobném rozsahu 8. května. Česká obchodní inspekce ze zákona za porušení může uložit sankci až 1 milion korun a v případě opakovaného prohřešku až do výše 5 milionů korun," říká mluvčí Jíří Fröhlich.

Se zákonem, o kterém se vedly dlouhé pře a diskuze nesouhlasí mimo jiné Česká hospodářská komora a Svaz obchodu a cestovního ruchu. Společně s několika senátory podali loni v prosinci stížnost k Ústavnímu soudu. „Ústavní stížnost je na Ústavním soudu. Stále čeká na přidělení ústavního soudce a na vzetí do programu," říká prezidentka svazu Lenka Nováková.

Odpůrcům zákona přijde, že je diskriminační vůči obchodníkům a obchodním řetězcům operujícím na ploše větší než 200 metrů čtverečních. Navrhovatelé zákona ale argumentují tím, že chrání zaměstnance, kteří byli předtím nuceni o svátcích pracovat. Podle údajů od samotných obchodníků přijdou každý zavřený svátek o miliony korun.

Kristina Lamperová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme