80 procent Čechů je pro úplný zákaz kouření v restauracích

V Česku kouří třetina lidí. Tři čtvrtiny z nich začaly kouřit ještě před osmnáctinami. Nejvíce kuřáků je mezi mladými lidmi, kteří si nejčastěji zapálí v restauracích, barech nebo na diskotékách. Ministr zdravotnictví Leoš Heger z TOP 09 chce, aby končící vláda ještě schválila jeho návrh zákona, který kouření v restauracích zakazuje. Rád by před následky kouření chránil mladé lidi i nekuřáky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kouření | Foto: Jan Rosenauer

Ne všichni ministři s navrhovaným zákazem souhlasí. Šéf rezortu zdravotnictví už ale s vládními kolegy, kteří jsou proti návrhu, jednal a doufá, že jeho návrh kabinet schválí. Stihnout by to chtěl ještě do konce června.

„Nekuřácká kultura ve světě stoupá. Stává se součástí běžného života. Nakonec i u nás za posledních 30, 40 let velmi výrazně pokročila. A je potřeba pracovat dál, protože kouření je zdraví velmi škodlivé a zkracuje kuřákům život o asi sedm, osm let,“ říká Heger.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Michal Rozsypal informoval o snaze ministra zdravotnictví Hegera prosadit zákaz kouření v restauracích

I kdyby zákon neprošel, je ministr rád, že se ho podařilo napsat. Návrh už dříve kritizovali restauratéři. Podle Asociace hotelů a restaurací zákaz kouření poškozuje svobodné podnikání.
Současný stav, kdy si hosté můžou vybrat mezi kuřáckým a nekuřáckým prostorem či podnikem, se prý osvědčil.

Potvrzuje to i poslanec za ČSSD Antonín Seďa. Podle něj by zákaz mohl mít negativní dopad hlavně v menších obcích, kde není tak velká konkurence. „V současné době, kdy jsou moderní klimatizační jednotky, tak i když prostory nejsou oddělené, kouř škodí v menší míře. Proto si myslím, že současná úprava je dostatečná,“ vysvětluje.

Zákaz podporuje i část kuřáků

Ministr zdravotnictví ale pokládá některé regulace státu za samozřejmé. Jako příklady uvádí povinnou školní docházku, povinné zdravotní pojištění či nutnost používat bezpečnostní pásy v autech a přilby na motorkách.

Se zákazem kouření v restauracích souhlasí čtyři pětiny lidí. Vyplývá to z výzkumu Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze. „Zajímavé je, že i 40 procent samotných kuřáků by bylo pro tento zákaz,“ poukazuje organizátorka průzkumu Sabina Bergerová.

Podle lékařů klesl v zemích, kde se přestalo kouřit v restauracích, počet infarktů v průměru o 17 procent. Vysoké procento lidí přestalo kouřit úplně nebo svou závislost alespoň omezilo. Zároveň se snížil počet kuřáků začátečníků. A právě ochrana mladých lidí a nekuřáků je největším cílem ministerského návrhu.

Kouření zabije každý rok 18.000 Češek a Čechů, kouří třetina lidí | Foto: ČTK

kko, Michael Rozsypal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme