800 maturantů se odvolalo proti známce ze slohu, nejsou spokojeni s výsledkem centrálního hodnocení

Osm set studentů se letos odvolalo proti výsledkům své slohové práce při státních maturitách. Uvedlo to vedení organizace Cermat, která zkoušky připravuje. Slohy se letos po několika letech znovu hodnotily centrálně.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Státní maturita (ilustrační foto)

Státní maturita (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Odvolání proti dvojce ze slohové práce podal i absolvent pražského gymnázia Na Vítězné pláni Štěpán Kment. „Žádost o přebodování maturitního slohu z češtiny jsem podal, protože jsem dostal menší počet bodů, než jsem čekal," vysvětluje.

Studenty, kteří podali odvolání, podporuje Společnost učitelů českého jazyka a literatury. Podle její mluvčí Veroniky Valíkové jde totiž často o maturanty s dobrými výsledky. „Odvolávají se, protože mají pocit, že to není v pořádku, že by měli vědět, proč se to stalo, kde udělali chybu," říká Valíková.

Studenti se mírně zhoršili

Ministerstvo školství návrat k centrálnímu hodnocení vysvětluje snahou o vyšší objektivitu. Podle šéfa Cermatu Jiřího Zíky se studenti v hodnocení meziročně zhoršili jen nepatrně. „Vycházelo to asi o dvě a půl procenta horší," upřesňuje. Cermat musí na odvolání odpovědět do 30 dnů.

Maturitu z češtiny letos dělalo téměř 62 tisíc studentů. K objasnění nesrovnalostí, které se u slohových prací objevily, teď Cermat v otevřeném dopise vyzvala také Česká středoškolská unie. Studenti požadují, aby organizace problematická hodnocení slohů opravila. Cermat se Zíky vyjádří během týdne.

V minulých letech známkovali slohy učitelé přímo ve školách. Tento způsob hodnocení je ale podle ministerstva školství méně objektivní.

Pavla Lioliasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme