A. Merkelová před návštěvou Česka o prioritách německého předsednictví EU

Do Prahy dnes na ostře sledovanou návštěvu přijede německá kancléřka Angela Merkelová. Ta chce u vrcholných českých představitelů hlavně "sondovat", jaké výhrady má Česko k návrhu evropské ústavní smlouvy. Německo tento půlrok předsedá Evropské unii a oživení debaty o tzv. euroústavě si stanovilo jako svou prioritu. O cílech německého předsednictví mluvila kancléřka před časem v Berlíně se zahraničními novináři, mezi kterými byl i zpravodaj Českého rozhlasu Jiří Hošek.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Angela Merkelová

Angela Merkelová | Foto: Jiří Hošek

Angela Merkelová nečeká, že se její zemi podaří do července dosáhnout v otázce evropské ústavy zásadního a definitivního průlomu. Šéfka spolkové vlády, která patří mezi největší zastánce základního unijního dokumentu, si ale myslí, že by bylo historickým opomenutím, pokud by členské státy nedospěly v dohledné době k dohodě o institucionálním fungování nové, rozšířené Evropské unie.

"Než převezmou evropské otěže Francouzi v druhé polovině roku 2008, chceme, aby otázka ústavní smlouvy byla vyřešena. Našim úkolem je předložit v červnu průběžnou hodnotící zprávu; nic víc, nic míň! Rozhodně tato agenda není odložena na neurčito. Víme, že do příštích voleb do Evropského parlamentu na jaře 2009 musí být rozhodnuto třeba o složení Evropské komise a dalších věcech. Je tedy dokonce nutné dospět v otázce základního unijního dokumentu k nějakému výsledku," poznamenala kancléřka.

Brzdou razantního postupu v otázce euroústavy jsou pro Němce nejen prezidentské volby ve Francii, ale třeba také předání premiérského úřadu ve Velké Británii. Berlínu stojí v cestě i některé země, které se na text ústavy nedívají právě vstřícně. Českému prezidentovi Václavu Klausovi vadí, že by malé státy mohly být podle jeho názoru v budoucnu snadno přehlasovány. Poláci zase mají mimo jiné pocit, že by měly být v textu více zdůrazněny křesťanské kořeny Evropy. Křesťanská demokratka Angela Merkelová ale i na příkladu vstupních ambicí Turecka zdůrazňuje, že křesťanství není to hlavní, co Evropany spojuje.

"Evropa není žádným klubem křesťanů. Co nás pojí, jsou společné hodnoty! Je absurdní se domnívat, že němečtí a jiní křesťanští demokraté hlásají, že do Evropy smějí jen Ti, kdo vyznávají křesťanství! Naopak; říkáme, že jsme povinováni jistým hodnotám, na jejichž základech je Evropa vystavěná."

Novinkou, která neoficiálně platí od 1. ledna, je tzv. trojpředsednictví Evropské unii, tedy společný program tří po sobě jdoucích předsednictví; v tomto případě německého, portugalského a slovinského. Angela Merkelová to považuje za velmi užitečnou věc.

"Doufám, že to přinese o něco větší kontinuitu. Při současném systému rozhodování v Evropské unii některé věci během šesti měsíců ani nestihnete nastolit. Je důležité, že součástí společného předsednictví je taky Slovinsko, které otěže převezme jako vůbec první země střední a východní Evropy. Můžeme Slovinsku všemožně pomoci se do této nové role zapracovat. Ráda bych zdůraznila, že Německo dosáhne vytyčených cílů jen s pomocí dobrých přátel v Evropské unii a za předpokladu, že co nejvíc zemí bude táhnout za jeden provaz," míní Merkelová.

Milan Kopp, Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme