A. Vondra pro Radiožurnál: V. Klaus by měl Lisabonskou smlouvu podepsat

Odstupující vicepremiér Alexandr Vondra je přesvědčen, že je povinností prezidenta Václava Klause Lisabonskou smlouvu podepsat. Prohlásil to v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alexandr Vondra

Alexandr Vondra | Foto: Marián Vojtek

"Přesně to vyplývá i ze slibu, který on dával, že bude dbát ústavnosti a zákonů této země. A kdo dává zákony? Dává je parlament, dávají je obě komory parlamentu. A pokud sněmovna a Senát vyslovily se smlouvou souhlas, tak budu očekávat, že prezident toto respektuje. Myslím, že politicky je to evidentní. Ale domnívám se dokonce, že i asi právníci se na tom shodnou, že by bylo naprosto bezprecedentní - zejména v případě mezinárodní smlouvy - kdyby prezident odmítl respektovat jednoznačnou vůli zákonodárných sborů," uvedl Vondra.

Prezident Klaus se včera vyjádřil ke schválení smlouvy negativně - s případným podpisem prý spěchat nebude. Počká až na přezkoumání Lisabonské smlouvy Ústavním soudem, kterému ji má předložit skupinka senátorů.

Jak ale Radiožurnálu řekl předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, česká ústava vůbec nepočítá s tím, že by mohl prezident republiky sjednanou smlouvu nepodepsat.

"Tady se opravdu autoři ústavy domnívali, že když prezident republiky nějakou smlouvu sjedná, tak přece je samozřejmé, že ji ratifikuje. A když ji sjedná vláda, sjednala ji z jeho pověření, nikoli sama o sobě," uvedl Rychetský.

Dvacet minut Radiožurnálu
Rozhovor s hlavním aktérem významné události uplynulých hodin vysílá Radiožurnál od pondělí do pátku od 17.30 (před večerními Ozvěnami dne) a v repríze po Stalo se dnes ve 21.30 hodin. Helena Šulcová a Martin Veselovský si zvou osobnosti politiky, ale i vědy, kultury či sportu. Připomínky a náměty k pořadu posílejte na adresu 20minut@rozhlas.cz. Záznam pořadu najdete v RÁDIU NA PŘÁNÍ.

Martin Veselovský, Jakub Šídlo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme