Absint ze Zlínska mohl zabíjet. Podle celníků je dědictvím metanolové kauzy

Alkohol, který objevili celníci při kontrole na Zlínsku, mohl zabíjet. Informovalo o tom Generální ředitelství cel. V průmyslovém areálu v Bystřici pod Hostýnem na Kroměřížsku bylo pět stovek lahví absintu se skoro třetinovým obsahem metanolu. Podle celníků jde o pozůstatek dva roky staré metanolové kauzy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Láhev absintu firmy Vapa Drink s. r. o. | Foto: Generální ředitelství cel

Smrtelné nebezpečí, které by hrozilo tomu, kdo by se nebezpečného alkoholu napil, potvrzuje Jiří Mazač z technické laboratoře celníků.

„Může být nebezpečný tak jako všechny ty, co byly před tím, protože obsah metanolu je tam hodně podobný tomu, co už tady bylo. Takže na to mohou umírat lidi, když to vypijí,“ uvedl s tím, že u slabších jedinců by k úmrtí mohlo stačit vypití dvou "panáků".

Přehrát

00:00 / 00:00

O nálezu nebezpečného alkoholu na Zlínsku informoval zástupce generálního ředitele celníků David Chovanec

Jedovatý absint měl etiketu společnosti Vapa Drink. Jednatel této firmy Viktor Koláček je jedním z nepravomocně odsouzených v hlavní části metanolové kauzy, která dosud stála život pět desítek lidí. Zlínský krajský soud poslal v květnu Koláčka na 21 let do vězení.

Podle zástupce generálního ředitele celníků Davida Chovance šli kontroloři do skladového areálu v Bystřici pod Hostýnem najisto.

„Měli jsme indicie, které nám potvrzovaly, že tam nalezneme minimálně nezdaněný, v horším případě, který se potvrdil, kontaminovaný alkohol,“ řekl Chovanec. „Nejde o nový případ, ale o jakési dědictví metanolové kauzy," dodal.

Metanolová aféra vypukla 3. září 2012, kdy v Havířově zemřel na otravu první člověk. Obžaloba hlavním aktérům kladla za vinu 38 mrtvých a dalších 79 intoxikovaných včetně lidí s trvale poškozeným zdravím. Soud potrestal všech deset obžalovaných vysokými tresty včetně doživotí. Kauzy dalších distributorů řeší soudy po celé zemi.

Kromě pěti set lahví absintu s metanolem celníci zajistili při kontrole skladu 21,5 tisíce litrů nezdaněného alkoholu z černého trhu. Únik na dani vyčíslili na dva miliony korun. V obou případech pokračují další vyšetřování a daňová řízení.

Generální ředitelství cel upozorňuje, že i dva roky po metanolové kauze musí být lidé při nákupu a konzumaci tvrdého alkoholu maximálně ostražití. Varovat by je měla podezřele nízká cena a na první pohled špatně nalepený nebo poškozený kolek.

Zkontrolovat si zákazníci mohou i číslo šarže a takzvaný QR kód. Celníci ale zároveň přiznávají, že by laik jedovatý alkohol poznat vůbec nemusel.

Lenka Jansová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme