Absolutní teplotní rekord padl, v Dobřichovicích naměřili 40,4 stupně

Historicky nejvyšší teplotu v Česku naměřili odpoledne ve středočeských Dobřichovicích nedaleko Prahy, teploměry tam ukázaly 40,4 stupně Celsia. Dosavadní maximum z roku 1983 z pražské Uhříněvsi tak bylo překonáno o 0,2 stupně. Teplotní rekordy padaly i na dalších místech v Česku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Teplotní rekordy v Praze

Teplotní rekordy v Praze | Foto: Filip Jandourek

Rekordní teploty už hlásí více než polovina měřicích stanic. V Řeži u Prahy naměřili 40 stupňů, rekordních 39,3 stupně dnes měli i v Kopistech na Litoměřicku a v Praze-Libuši bylo 38,8 stupně.

Pražské Klementinum, nejstarší meteorologická stanice, kde se měří teplota už od roku 1775, eviduje pro dnešní den maximum 34,6 stupně z roku 1943. Meteorologové proto očekávají, že i tam rekord dnes odpoledne padne. Nejvyšší teploty totiž na většině stanic zaznamenávají až kolem 17. hodiny.

Nejvyšší dnes naměřené teploty
Dobřichovice 40,4 °C
Řež u Prahy 40 °C
Kopisty u Litoměřic 39,3 °C
Doksany 39,1 °C
Žatec 38,9 °C
Louny 38,8 °C
Praha-Libuš 38,8 °C
Teplice 38,7 °C
Plzeň-Bolevec 38,5 °C
Dyjákovice u Znojma 37,6 °C

Třicítky očekávají meteorologové v Česku ještě zítra a v pátek, po zbytek týdne by se měla denní maxima pohybovat do 28 stupňů a objeví se i bouřky.

Kvůli vysokým teplotám už byla na 70 železničních tratích omezena rychlost. Při teplotách přes 30 stupňů se totiž kolejnice roztahují a mohou se i zkroutit, letos se to však zatím nestalo.

Snížení povolené rychlosti je preventivní opatření, které zavádí správci železnice každé léto. Většinou se to týká jen velmi krátkých úseků o délce několika desítek metrů kolem problematických míst, například mostů či přejezdů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Marie Odstrčilová z Českého hydrometeorologického ústavu ve Stalo se dnes

Za mimořádné horko v těchto dnech může příliv tropického vzduchu z Maroka a Pyrenejského poloostrova. Vlna veder postupuje Evropou od západu k východu a ve větší části kontinentu by měla vydržet minimálně do konce týdne.

Proudění horkého a suchého vzduchu ze Sahary zvyšuje v mnoha zemích riziko velkých lesních požárů, nedostatku vody i špatné úrody.

Výhled do budoucna

Do konce týdne se budou teploty pohybovat kolem třiceti stupňů, pak by se mělo začít ochlazovat. Podrobnosti uvádí Marie Odstrčilová z Českého hydrometeorologického ústavu.

„Zatím to vypadá, že teploty budou většinou do 30 stupňů, i když zítra bude ještě 29 až 33 stupňů. Pak by teploty měly být většinou 25 až 29 stupňů Celsia, jen pátek bude výjimkou, tam budou teploty 28 až 32 stupňů,“ říká meteoroložka.

„Citelně se ochladí od soboty, kdy nás přejde výrazná studená fronta. V dalších dnech by pak teploty byly 20 až 24 stupňů, to už bude konec srpna.“

„Na začátku září to vypadá, že budou převládat dny s polojasným počasím, jen ojediněle se vyskytnou přeháňky. Teploty zůstanou v rozmezí 20 až 26 stupňů, takže se to bude velmi podobat konci srpna,“ dodává Odstrčilová.

Jana Zemanová, Anna Maňourová, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme