Absolventi VOŠ si podobné studium na univerzitě možná budou muset platit

Absolventi vyšších odborných škol si studium podobného oboru na univerzitě budou muset možná hradit sami. Stát totiž nechce poskytovat bakalářské studium bezplatně lidem, kteří podobný obor už vystudovali. Píše se to v návrhu pro vládu, který má zlepšit tok peněz do vědy a řeší i vysoké školství. Rozhodne o tom ale až nový kabinet.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vysoká škola ekonomická, student, školství, výuka (ilustrační foto)

Vysoká škola ekonomická, student, školství, výuka (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

V Česku je podle školského rejstříku kolem 190 vyšších odborných škol. Desítky tisíc mladých lidí se v nich už naučily profesním dovednostem a po studiu si odnáší titul diplomovaný specialista.

Někteří v touze po vysokoškolském titulu pokračují ve studiu na univerzitách, kde se učí to samé, a stát za to platí dvakrát.

"Mělo by se přesně vymezit, jaké kompetence bude mít absolvent vyšších odborných škol. Pokud jsou někdy totožné, pak ať každý, kdo chce titul, studium zaplatí,“ říká předsedkyně Asociace vyšších odborných škol Markéta Pražmová s tím, že musí být jasně popsaná role vyšších odborných škol.

Přehrát

00:00 / 00:00

O možné zpoplatnění vysokoškolského studia pro absolventy VOŠ se zajímala redaktorka Klára Bílá

„Může se to stát jedině za předpokladu, že budou nastavena oborová kritéria pro uznávání části vzdělávání absolventů VOŠ. Prostupnost se může docílit jedině tak, že bude legislativně zakotvena povinnost – nejen možnost – vysokých škol uznávat část studia na vyšších odborných školách,“ dodává.

Že je tuto problematiku potřeba řešit, potvrzuje i náměstek ministra školství Tomáš Hruda.

"Není možné dlouhodobě ignorovat fakt, že systémy fungují vedle sebe a prostupnost není ideální. V tomto smyslu je potřeba najít koncepční řešení, které bude mít i dostatečně silné zastání v systému, aby se stačilo projevit,“ tvrdí.

Obory na obou typech škol se podle něj v dnešní době mnohdy překrývají. „Není prostě možné, aby tady běžely paralelně dvě věci, které mají velmi podobný záběr, a zároveň docházelo k překryvu v systému, kdy máme principiálně zadarmo veřejné vysoké školy,“ vysvětluje Hruda.

Materiál počítá třeba i s novou metodikou hodnocení výsledků a financování výzkumu a vědy. Zároveň chce podpořit rovné příležitosti pro ženy ve vědě.

Klára Bílá, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme