Absurditou roku 2012 je povinnost vstupní lékařské prohlídky pro brigádníky

Povinnost firem přijmout brigádníka pouze s lékařskou prohlídkou je letošní největší byrokratickou absurditou. Nařízení, které se vztahuje i na jednodenní brigádníky, vyhrálo anticenu Absurdita roku 2012. Anketa má upozornit na nesmyslná administrativní nařízení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Studenty zaměstnává především ruční práce | Foto: Michal Trnka

Když zaměstnavatel přijme brigádníka po měsíci znovu a nepošle ho opět na lékařskou prohlídku, kterou musí uhradit, poruší zákon a hrozí mu až dvoumilionová pokuta.

V anketě Hospodářských novin Absurdita roku pro tento zákon hlasovala více než třetina hlasujících. Podle viceprezidenta Hospodářské komory Jana Wiesnera ani není možné takové nařízení plnit:

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Květa Moravcová se zajímala o vítěze anticeny Absurdita roku 2012

„Ty dohody jsou využívány krátkodobě, především na práce, které jsou, dejme tomu, havarijní, nutné, jednodenní. Někde je to delší, ale někde je to i půlden. Takže tam aby platilo to nařízení, že si každý musí nejdřív udělat zdravotní prohlídku a potom ty práce vykonávat, je absolutní nesmysl.“

Zákon prosadilo ministerstvo práce a sociálních věcí. Změna ohledně vstupních lékařských prohlídek ale unikla pozornosti podnikatelů, sdružených v nejrůznějších lobbistických skupinách. Tyto profesní skupiny mají vždy v takzvaném připomínkovém řízení šanci se k připravovaným zákonům vyjádřit, což se nestalo.

Přestože se anticena vyhlašuje teprve šestým rokem, z 31 nařízení, která postoupila do finále, jich bylo 14 zrušeno nebo upraveno. „Takže se ukazuje, že anketa je v boji proti nadměrné byrokracii poměrně účinným nástrojem,“ potvrzuje Petr Lutonský z pořádající agentury.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prezident Hospodářské komory Petr Kužel oceňuje, že se daří odbourávat byrokratickou zátěž

Prezident Hospodářské komory Petr Kužel zároveň připomíná, že je velmi obtížné sledovat celý legislativní proces od vzniku normy až po dodatky jednotlivých poslanců ve sněmovně. Chválí úřady, že se pak snaží chyby napravit.

„Každý rok absurditu, kterou dáme všichni dohromady, předem rozesíláme jednotlivým ministerstvům. A ke cti ministerstvům je připisováno to, že některé absurdity, které spatřily světlo světa v nominacích, v době, kdy byla vyhlášena, to znamená ve druhé části roku, dokonce už v mnohých případech byly odstraněny,“ pochvaluje si.

Také letošní vítězné nařízení bude zřejmě brzy zrušeno, ministerstvo průmyslu a obchodu totiž chybu uznává. Návrh zákona je teď v poslanecké sněmovně, povinnost by měla přestat platit do jednoho roku.

„My to teď musíme uchopit a musíme jednat s ministerstvem práce, kde musíme ,donutit‘ pracovníky toho ministerstva, aby podali návrh nebo aby udělali tuhle změnu, aby se absurdita odstranila,“ upozorňuje náměstek ministra průmyslu Bedřich Danda.

Naštěstí pro podnikatele existuje mezi nimi a státem jakási tichá dohoda. Stát si je absurdity vědom a i když zákon platí, podnikatele za jeho případné porušení nijak netrestá.

Květa Moravcová, Lucie Maňourová, Veronika Sedláčková, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme