AČR má nového hlavního kaplana, do funkce byl oficiálně uveden Jaroslav Knichal

Římskokatolický kněz Jaroslav Knichal se dnes stal novým hlavním kaplanem Armády České republiky. Při příležitosti jeho oficiálního uvedení do funkce se konala ve vojenském kostele svatého Jana Nepomuckého v Praze slavnostní bohoslužba.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Praze se konala slavnostní bohoslužba při příležitosti oficiálního uvedení nového hlavního kaplana Armády ČR Jaroslava Kníchala (na snímku) do funkce

V Praze se konala slavnostní bohoslužba při příležitosti oficiálního uvedení nového hlavního kaplana Armády ČR Jaroslava Kníchala (na snímku) do funkce | Zdroj: ČTK

Devětatřicetiletý duchovní Jaroslav Knichal má za sebou už čtyři zahraniční mise. Působil v Kosovu, v Iráku a dvakrát také v Afghánistánu, odkud si prý odnesl nejvíce zkušeností.

„Po stránce možná obavy, strachu a takové velmi silné plnosti služby vojenského kaplana, tak určitě obě dvě mise v Afghánistánu,“ přiznal.

Jaroslav Knichal by chtěl v práci navázat na své předchůdce. Chce hlavně obsadit zatím prázdná místa v rámci armádní duchovní služby.

Podle náčelníka generálního štábu Josefa Bečváře je funkce vojenského kaplana zásadní. „Prožívá ty radosti, ale mnohdy prožívá i věci, které patří k vojenskému životu. A to jsou poměrně složité situace,“ naznačil.

První vojenský kaplan v historii české armády začal působit v roce 1996 v Bosně a Hercegovině. V roce 1998 byla duchovní služba v české armádě zřízena oficiálně. Od té doby prošlo službou vojenského kaplana 40 vojenských kaplanů z osmi křesťanských církví.

V současné době slouží v ozbrojených silách ČR 28 vojenských kaplanů a 1 kaplanka z osmi křesťanských církví.

Vojenský kaplan je vojákem z povolání v důstojnické hodnosti a jeho služba není míněna jako celoživotní kariéra, ale jako dočasná forma povolání duchovního.

Eliška Malínská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme