ACTA brojí proti šíření nelegálních kopií a padělků. Dohoda má mnoho kritiků

Česká republika se připojila k mezinárodní dohodě ACTA, která byla vytvořena jako prostředek v boji s nelegálním kopírováním. Nejen v elektronické sféře, ale také třeba proti napodobování známých značek u oblečení nebo bot. Dohoda má mnoho kritiků - celosvětově proti ní protestují pirátské strany.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poláci protestovali před sídlem Evropské unie ve Varšavě proti podepsání dohody ACTA

Poláci protestovali před sídlem Evropské unie ve Varšavě proti podepsání dohody ACTA | Zdroj: Reuters

Dohodu proti padělkům kritizují lidé nejen z internetové komunity. I třeba někteří evropští poslanci, včetně Zuzany Roithové, říkají, že v důsledku může dojít k šikanování občanů. Právník Marek Odrobina se ničeho takového neobává: „Přeci jenom věřím v nějaký normální smysl pro spravedlnost a podobně.“

Podle Jana Hlaváče z protipirátské organizace BSA by dohoda ACTA měla přinést větší jistotu pro držitele práv: „Protože internet se stále vymyká kamennému světu, kde fungují práva a hlavně vymahatelnost práva. V případě internetu tomu bohužel tak není.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty večerních Ozvěn dne na Radiožurnálu byli právník Marek Odrobina, Jan Hlaváč z protipirátské organizace BSA a místopředseda České pirátské strany Mikuláš Ferjenčík

„My doufáme, že tato dohoda umožní lépe regulovat obchodování s duševním vlastnictvím prostřednictvím internetu, ale i v kamenném světě. A povede k lepší vymahatelnosti práva. Budeme z toho benefitovat všichni formou lepší, výkonnější ekonomiky,“ dodává.

Podle místopředsedy České pirátské strany Mikuláše Ferjenčíka jde ale o krok velmi špatným směrem: „ACTA především konzervuje současný stav, utužuje další represe a především vede k tomu, že zákony budou ještě o něco více mimo realitu.“

„Tady se uměle vytváří nějaký problém kopírování, ale přitom to vůbec problém není a cílem je dostat internet pod kontrolu,“ tvrdí Ferjenčík.

Běžných Evropanů se prý ACTA nedotkne. Je velmi vágní, varují odpůrci

Číst článek

S tím Jan Hlaváč nesouhlasí: „V případě softwaru se opravdu nesmí stahovat autorsky chráněný software. Něco jiného je to u filmu a hudby, ale tam se nesmí sdílet. Problém je, že když se udělá nový film nebo nová písnička, tak ihned po dni první distribuce se objeví na internetu, a to se objevuje potom třeba i v propadech návštěvnosti kin, v prodejích DVD a tak dále.“

„Ten ekonomický model, který dříve fungoval, je velmi ohrožen,“ říká Hlaváč. Podle něj se nový model nenabízí a nenabízejí ho prý ani pirátské strany. Mikuláš Ferjenčík ale upozorňuje, že dnes existují modely alternativní: „Například placení formou premium účtů, prostě platit za službu.“

Podle Ferjenčíka je proto zbytečné zákonem vynucovat nějaký konkrétní obchodní model: „Místo toho musíme vytvořit takový rámec, aby autoři mohli profitovat ze současných technologií, aby mohli kulturu svobodně tvořit, aby mohli navazovat na své předchůdce.“

ACTA rozzlobila hackery, krádežím prý ale dohoda stejně nezabrání

Číst článek

Matěj Skalický, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme