Podmínka pro Bartoše platí. Nechal protižidovský text u pomníčku Anežky Hrůzové

Roční podmínka pro předsedu Národní demokracie Adama B. Bartoše platí. Trest potvrdil Nejvyšší soud, který odmítl jeho dovolání. Informovala o tom Česká televize. Bartoš nechal u hrobu zavražděné Anežky Hrůzové v Polné antisemitský text, kterým chtěl vyvolat vůči Židům nenávist. Zločin na konci 19. století odstartoval v zemi protižidovské nálady.

Tento článek je více než rok starý.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Národní demokracie Adam B. Bartoš

Předseda Národní demokracie Adam B. Bartoš | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Adam B. Bartoš spolu s někdejším místopředsedou Národní demokracie Ladislavem Zemánkem vytvořili text s úmyslem hanobit židovský národ a vyvolat vůči němu nenávist.

Nechali ho pak v březnu 2017 u hrobu Anežky Hrůzové v Polné na Jihlavsku. Devatenáctiletá Hrůzová byla v roce 1899 zavražděna. Zločin na konci 19. století vyvolal v zemi protižidovské nálady.

Případ Anežky Hrůzové

Anežka Hrůzová zemřela násilnou smrtí v roce 1899. Ze zločinu byl obviněn a poté odsouzen Žid Leopold Hilsner. Proti vlně antisemitismu, jež se tehdy vzedmula a jež je známá jako hilsneriáda, bojoval i Tomáš Garrigue Masaryk, pozdější československý prezident. Mimo jiné se snažil vyvrátit domněnku, že Hrůzová se stala obětí rituální vraždy.

Na ceduli připevněné na oficiální informační tabuli stálo: „Její smrt český národ semkla a s naléhavostí mu ukázala nutnost řešení židovské otázky. Židovská otázka nebyla dosud uspokojivě vyřešena."

Spojení slov „konečné řešení židovské otázky" používali přitom nacisté především v souvislosti s židovským holokaustem. Text pak publikovali na veřejně přístupných internetových stránkách.

Bartoš ale jakékoli obvinění dlouhodobě odmítá. „Je to zpolitizovaný proces od samého začátku,“ hájil se před časem.

Prvoinstanční jihlavský soud uznal již dříve vinným ve stejné věci i Zemánka. U něj ale pro projevenou lítost a sebereflexi upustil od potrestání a rozhodnutí v jeho části se stalo pravomocným už dříve.

Bartoš je antisemita, tvrdil u soudu znalec

Případ protižidovského textu u hrobu zavražděné Anežky Hrůzové není jedinou kauzou Adama B. Bartoše. Obvodní soud pro Prahu 1 řeší obžalobu, podle které Bartoš vydával protižidovské knihy.

Bartošovy výroky připomínají 30. léta v Německu, řekl znalec. Šéfovi Národní demokracie hrozí tři roky vězení

Číst článek

Ve svých projevech, článcích nebo komentářích na internetu přisuzoval Židům podle státní zástupkyně pouze negativní vlastnosti a předkládal překroucená, selektivně vybraná a neprokázaná tvrzení. Těmi se měl snažit upevnit předsudky o škodlivosti židovského národa, imigrantů a muslimů. Za popírání a schvalování genocidy, podněcování nenávisti a hanobení národa mu hrozí až tři roky vězení.

Znalec z oboru extremismu Josef Zouhar ještě před Vánocemi před soudem vypověděl, že projevy předsedy Národní demokracie připomínají 30. léta v Německu a že Bartoš je podle něj antisemita. Bartoš vinu popírá. Hájí se tím, že má právo na svobodný projev.

S Bartošem spolupracuje prezidentský kandidát Petr Hannig. V rozhovoru pro DVTV mimo jiné uvedl, že by mu v případě vítězství dal práci na Hradě. „To byla určitá etapa Adama B. Bartoše, ze které už je pryč. Šikovně pracuje, výborně formuluje a umí elektronická média,“ prohlásil Hannig.

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme