Bartošovy výroky připomínají 30. léta v Německu, řekl znalec. Šéfovi Národní demokracie hrozí tři roky vězení

Jednání předsedy krajně pravicové Národní demokracie (ND) Adama B. Bartoše nese podle znalce znaky neonacismu. Expert na extremismus Josef Zouhar to ve čtvrtek potvrdil u soudu, kde také podrobněji vysvětloval závěry svého posudku. Bartoš podle něj na demonstracích veřejně haněl Araby, černochy a imigranty. Knihy, které tam nabízel, byly podle Zouhara antisemitské.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Adam B. Bartoš | Foto: Kateřina Šulová | Zdroj: ČTK

Znalec Josef Zouhar na počátku své výpovědi uvedl, že nehodnotí Bartošovy politické názory, kriticky ale nahlíží na způsob, jakým je prezentuje, zejména ve srovnání s dalšími představiteli pravicových stran. „Mně to připomíná 30. léta v Německu, že potřebujeme vládu silné ruky," uvedl znalec.

Upozornil také na to, že Bartoš na demonstracích často vyzývá k násilí. Připomněl například demonstraci z července 2015, na kterou Bartošovi příznivci přinesli šibenice, které byly určené pro tehdejší vládu. Bartoš měl na pódiu v ruce oprátku. Tento způsob projevu se mi zdá naprosto společensky nepřijatelný," řekl Zouhar. Pan Bartoš má právo protestovat proti komu chce. Ale ten způsob - oprátky, šibenice - ten není korektní," dodal znalec.

Antisemitské knihy

Knihy, které Bartoš napsal nebo vydával, jsou podle Zouhara jasně antisemitské, některé přímo popírají holokaust a například tvrdí, že čísla o počtu obětí jsou vymyšlená. V jedné z knih, které Bartoš přímo napsal, připomíná předseda ND  „židovskou otázku", která podle něj stále není vyřešena.  „Knihou dává (Bartoš) jednoznačně najevo, že je antisemita," uvedl znalec.

Protižidovský text v podobném duchu zanechal před časem Bartoš u pomníčku zavražděné Anežky Hrůzové v Polné na Jihlavsku. I v tomto textu Bartoš poukazoval na údajně nevyřešenou židovskou otázku". Justice Bartoše za tento čin potrestala roční podmínkou.

Přečtěte si mé knihy, žádal soud Adam B. Bartoš. Znovu je souzen kvůli nenávisti k Židům

Číst článek

Znalec u soudu strávil téměř čtyři hodiny. Většinu času zabraly otázky Bartošova obhájce Roberta Cholenského, který se ale často ptal na věci, na které už znalec ve výpovědi odpověděl, případně kladl otázky nesouvisející se znaleckým posudkem.

Cholenský se několikrát ptal na konkrétní fráze z knih a projevů a chtěl, aby v nich Zouhar nalezl znaky antisemitismu nebo neonacismu. Znalec ale vysvětlil, že knihy hodnotil jako celek a ke konkrétním výrokům se bez další analýzy vyjádřit nemůže. Na to ho několikrát upozornila i soudkyně Pavla Hájková, která řekla, že odpovědi musí být jasné každému průměrně inteligentnímu člověku".

Podle obžaloby Bartoš vydával protižidovské knihy a ve svých projevech, článcích nebo komentářích na internetu přisuzoval Židům pouze negativní vlastnosti. Předkládal podle státního zástupce překroucená, selektivně vybraná a neprokázaná tvrzení, kterými se snažil upevnit předsudky o škodlivosti židovského národa, imigrantů a muslimů. Bartoš vinu popírá, hájí se tím, že má právo na svobodný projev".

Evelyna Kulíšková, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme